Ašvaganda - jedným z jej hlavných pozitívnych vplyvov na organizmus je jej blahodárny účinok na reprodukčné funkcie. Párom, ktoré sa pokúšajú o potomkov by táto bylinka zaradením do jedálnička mohla zvýšiť šance splodiť deti. Má tiež upokojujúce účinky a pomáha najmä v období stresu. Vďaka týmto vlastnostiam pomáha so zaspávaním a zvyšuje kvalitu spánku. Napriek tomu však nemá vplyv na centrálny nervový systém a nemá tlmiace účinky počas dňa. Ašvagandu, ktorá nie je "len" adaptogén, ale aj silný antioxidant, ocení aj vaša pleť, koža a koncentrácia.


Avokádový olej - je známy svojimi pozitívnymi účinkami na pleť - zatočí s akné, pomáha s hojením, zvyšuje elasticitu kože a pomáha vypínať jemné vrásky a vo všeobecnosti má veľmi priaznivé účinky na pokožku celého tela.
B komplex (B1, B2, B3, B5, B6 & B12) ako celok - podieľa sa na redukcii únavy, je potrebný pre psychické zdravie, zdravie nervov a nervovej sústavy. Podporuje imunitný systém, srdce, reguluje hormonálnu aktivitu, má pozitívne účinky na pokožku, zrak, tvorbu červených krviniek a funkciu slizníc. Taktiež ochraňuje bunky pred oxidačným stresom.


Biotín - podieľa sa na udržiavaní zdravých vlasov a pokožky


Beta glukány - polysacharidy, ktoré sa za účelom dlhovekosti a zdravia využívajú už od nepamäti. Najväčšiu biologickú aktivitu a účinky na ľudský organizmus, majú beta glukány z húb. Podporujú imunitu, krvotvrobu, ochraňujú bunky pred oxidačným stresom a teda pred rakovinou, znižujú cholesterol, negatívne účinky stresu, alergické reakcie, majú protizápalové a protikvasinkové účinky, ochraňujú pečeň, regulujú hladinu krvného cukru, podporujú celkovú vitalitu a znižujú únavu.


Beta-karotén -


Bór - znižuje straty vápnika, stimuluje rast a je dôležitý pre zdravý vývoj kostí, je významným minerálom pri osteoporóze a liečbe artritídy. Rovnako i chráni pred vznikom osteoporózy, ubúdaním svalstva, udržiava normálnu hladinu testosterónu (muži) a estrogénu (ženy), zvyšuje svalovú ebergiu a podporuje mozgové funkcie.


Chlorofyl - rastlinný pigment, ktorý sa podieľa na fotosyntéze, je veľmi účinný v ochrane organizmu pred rakovinou. Chráni DNA pred poškodením, blokuje karcinogénne účinky. Podporuje pečeň, jej regeneráciu a tým aj detoxikáciu tela. Rovnako tiež pomáha vyplavovať z tela ťažké kovy - ortuť, olovo. Chlorofyl tiež pomáha doplňovať červené krvinky, pomáha pri čistení krvi, ochraňuje pokožku a zlepšuje trávenie. Udržiava zdravú črevnú mikroflóru, stimuluje pohyb čriev, uľaví pri zápche, plynatosti, obnovuje poškodené tkanivá čriev.


Chróm - minerál mimoriadne prospešný predovšetkým pre ľudí trpiacich na cukrovku, pomáha udržiavať hladinu krvného cukru v normách (pomáha využívať inzulín). Upravuje krvný tlak, zúčastňuje sa na premene makroživín, zvyšuje imunitu, znižuje hladinu LDL cholesterolu, zlepšuje fyzický výkon športovcov a predpokladá sa, že znižuje telesný tuk, chuť na sladké a pomáha pri budovaní svalovej hmoty.


DHA - podieľa sa na správnej funkcii bunkových stien, srdcovo-cievneho systému a je potrebná pre správny mentálny vývoj. Podporuje tiež správnu funkciu nervov, imunitného systému i očí.


Draslík - minerál nevyhnutný pre pre funkciu svlaov, nervov a udržiavanie rovnováhy telesných tekutín. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a je veľmi dôležitý v prevencii pred srdcovými infarktmi. Rozťahuje krvné cievy a znižuje krvný tlak, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, pomáha pri svalových kŕčoch a optimálny púomer draslíka a sodíka je nevyhnutný pre ovládanie stresu. Zabraňuje nadmerným stratám vápnika močom, zbavuje únavy, chornickej únavy a vyčerpanosti, stimuluje vylučovanie inzulínu, pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky a pomáha pri liečbe alergickcýh stavov.
 


Echinacea - na svete je viac ako 9 druhov tejto rastlinky, iba 3 z nich však majú preukázateľné liečebné účinky na ľudksý organizmus, jedna z nich je schválená ako liečivá rastlina. Patrí sem Echinacea purpurea, E. pallida a E. angustifolia. Medzi ich hlavné pozitívne účinky sa radia najmä tie protizápalové, antibakteriálne, antivírusové, antifungálne (proti plesniam a hubám) a napokon - stimulujú imunitu. Využíva sa aj na podporu hojenia pokožky, pri ranách, kožných vredoch, angíne, či zápale ďasien. Echinacea je veľmi účinná a mocná, odporúča sa nepretržite užívat maximálne 3 - 4 týždne a nasleduje niekoľkotýždňová prestávka.


Fluór - spevňuje zubnú sklovinu, zamedzuje hromadeniu baktérií v ústach, čo by mohlo spôsobiť kazivosť zubov. Je dôležitý i pre zdravie zubných ďasien, rast, tvorbu svalov, kože, väzív a pravdepodobne sa podieľa na ochrane kostí pred rednutím.


Fosfor - 2. najrozšírenejší minerál v ľudskom tele, hrá významnú rolu pri tvorbe kostnej hmoty. Telo ho využíva na spracovanie energie a vitamínov skupiny B z potravy. Spolu s vápnikom posilňuje zuby a pomáha vytvárať zubnú sklovinu, podporuje rast a regeneráciu, zmenšuje bolsť pri artritíde. Nedostatok fosforu sa môže prejaviť kazivosťou zubov, únavou, slabosťou, krvácaním ďasien a ochabnutosťou svalstva. Jeho vstrebávaniu napomáha vitamín D.


Goji (bobule) - červené bobuľky obsahujú silné antioxidanty a pomáhajú zabraňovať poškodeniu buniek a následnému starnutiu organizmu. Goji je tiež výborné na podporenie imunity, či už počas liečby, alebo kedykoľvek počas roka ako prevencia pred chorobami. Látky obsiahnuté v goji znižujú riziko rakoviny, pôsobia antibakteriálne, znižujú krvný tlak, pôsobia pozitívne na funkciu pečene. Sú skvelým zdrojom karotenoidov a pozitívne vplývajú na zrak. Ich konzumáciou ulahodíte aj svojmu tráveniu, vlasom, kostiam, zubom. Majú protizápalový účinok a pozitívne vplývajú aj na srdce a zdravie ciev.


Jód - je nevyhnutný pre štítnu žľazu, ktorá ho využíva na tvorbu hormónov, ktoré riadia funkcie nášho tela - metabolizmus, reprodukciu, funkciu nervov, svalstva. Nedostatok jódu v destve môže vyvolať spomalenie rastu, zaostávanie v učení, u dospelých spôsobuje rýchlejšie starnutie buniek, pravdepodobne i poruchy plodnosti a jeho nedostatok počas tehotenstva môže byť príčinou nepokoja a hyperaktivity u detí. Jód udržiava zdravé vlasy, nechty, pokožku, pomáha udržiavať zdravú hmotnosť, zabraňuje kazeniu zubov, zlepšuje myslenie a je potrebný ako súčasť prevencie pred rakovinou prsníkov.


Kombucha - Obsahuje komplex vitamínov B, vitamín C, posilňuje imunitu, pôsobí ako antioxidant, pomáha s tráviacimi ťažkosťami, onapravuje rovnováhu črevnej flóry a rovnováhu pH organizmu. Vďaka tomu pomôže aj s kožnými problémami a pokožka bude nádherne čistá a žiarivá. Pomáha chrániť organizmus pred vírusovými chorobami aj pred rakovinou, je skvelá pre ľudí, ktorých trápi vysoký krvný tlak, cukrovka, časté zápaly, ale aj psychické problémy.


Konopný olej - poklad medzi olejmi. Okrem vysokého obsahu omega-3 polynenasýtených mastných kyselín (ALA), obsahuje aj vitamíny E a D, ktoré sú pre pleť doslova záchrancom. Má protizápalové, protirakovinové účinky, udržuje zdravé srdce a pomáha v boji proti akné, účinne sa podieľa na liečení ekzému i psoriázy.


Kremík - znižuje hladinu LDL cholesterolu a jeho dostatok zlepšuje elasticitu tepnových stien. Podporuje rast, napomáha ukladaniu vápnika v kostiach, je veľmi významný pre deti, pomáha totiž pri stavbe kostí. U dospelých žien je významný ako súčasť prevencie proti osteoporóze. Kremík má významný vplyv na kvalitu a zdravie vlasov, zlepšuje elasticitu pokožky, obmedzuje tvorbu vrások, lieči choroby kože, akné, pomáha udržiavať oevné nechty.


Kobalt - napomáha vstrebávaniu železa, je potrebný na využitie jódu štítnou žľazou, je aktivátorom enzýmov. Podporuje proces tvorby krvi, predovštkým po zraneniach a pomáha s regeneráciou organizmu.


Kurkuma - sa pre jej liečivé účinky používa už tisícročia. Meta-analýzy potvrdili, že kurkumín pomáha chrániť kĺby a kosti, podporuje trávenie, posiľňuje imunitu, pôsobí protizápalovo, má blahodárne účinky na pleť, duševné zdravie, nervový systém, srdce a dokonca ochraňuje organizmus pred rakovinou. Podľa niektorých štúdií dokáže i liečiť niektoré druhy rakoviny (samozrejme v súlade s nastavenou liečbou a po konzultácii s lekárom). Je to veľmi silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred predčasným starnutím. V ajurvéde je kurkuma bežnou prísadou pri liečení zápalov a hojení rán. Prečisťuje krv, udržuje normálnu hladinu cukru v krvi, čo ocenia najmä diabetici, zmierňuje opuchy a lieči zápaly kĺbov.


Kyselina alfa-linolénová (Omega 3) - patrí medzi esenciálne Omega 3 mastné kyseliny, tzn., že ľudský organizmus si ju nedokáže vyrobiť a musí ju prijímať potravou. Podieľa sa na udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu, hrá významnú rolu v prevencii pred ochorením srdca a ciev, používa sa pri liečbe Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy, reumatoidnej artritídy, roztrúsenej skleróze, depresii a pri zápalových ochoreniach napr. i kože, psoriáze, ekzéme. Skevlým zdrojom je ľanový olej, ktorý má vysoký obsah ALA, znižuje zápal buniek pokožky a podporuje regeneráciu.


Kyselina Listová - Podľa najnovších výskumov, by kyselinu listovú mali preventívne užívať všetky ženy v plodnom veku a najmä ženy, ktoré plánujú otehotnieť (začať so suplementáciou by ste mali už niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením). Mali by tak robiť denne až do otehotnenia a následne užívať kyselinu listovú minimálne do 12. týždňa tehotenstva. Prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podporuje zdravý vývoj nervovej sústavy dieťaťa v tele matky. Jej nemalým pozitívom je aj schopnosť znižovať riziko spontánneho potratu. Okrem toho sa podieľa na redukcii únavy, vyčerpania, bojuje s depresiou, podporuje normálnu činnosť imunitného systému, metabolizmus homocysteínu a syntézu aminokyselín. Je skvelá aj pre psychické zdravie a krvotvorbu. Udržiava mozog v správnej a zdravej kondícii a taktiež sa podieľa na deľbe buniek a oprave DNA.


Kozinec blanitý (astragalus) - má vskutku bohatú tradíciu. V tradičnej čínskej medicíne sa tento významný adaptogén používa pre jeho priaznivé účinky už tisíce rokov. Jeho hlavným prínosom pre organizmus je fakt, že zvyšuje počet bielych krviniek, stimuluje rast protilátok, vytvára rezistenciu proti baktériam a vírusom a celkovo podporuje imunitný systém a prirodzenú obranyschopnosť organizmu. silný antioxidant, teda pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom a predčasným starnutím. Udržuje zdravé srdce, krvný obeh, zdravie ciev, pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi a normalizuje krvný tlak. Podporuje vylučovaciu funkciu obličiek a má pozitívny vplyv na zdravie močového mechúra. Ženy poteší jeho vplyv na menštruačné bolesti, ktoré tlmí, rovnako ako negatívne sprievodné znaky menopauzy. Mužov túžiacich po potomkovi naopak poteší, že má pozitívny vplyv na pohyblivosť spermií.


Ľanový olej - vďaka oleju si snížite riziko kardiovaskulárnych ochorení, podporíte zdravie srdca a ciev, znížite cholesterol i vysoký krvný tlak a cukor. Pôsobí tiež protizápalovo a vďaka svojim antioxidačným účinkom aj ako prevencia pred rakovinou. A práve vďaka protizápalovým účinkom je (mimo iného) úžasným spôsobom, ako vyčistiť pleť a zbaviť sa akné. Olej ocenia aj všetci, ktorých trápi zápcha a problémy s trávením. Ľan je veľmi (naozaj veľmi) jemné a najmä prírodné preháňadlo, čo už možno dávno viete od svojej babičky. Vďaka nemu sa obsah čriev stáva mäkkým a klzkým, čo uľahčuje vyprázdňovanie a celkovo vplýva pozitívne na sliznicu hrubého čreva.


Maca (peruánsky ženšen) - podporuje fyzický i duševný výkon, sexuálnu kondíciu, zvyšuje libido i plodnosť (zvyšuje kvalitu a produkciu spermií u mužov). V minulosti sa primárne využívala práve ako afrodiziakum. Ďalej podporuje hormonálnu rovnováhu, zlepšuje zdravie zubov, kostí, posiľňuje vlasy, zmierňuje negatívne sprievodné prejavy menopauzy a PMS, redukuje stres a úzkosť. Maca podporuje aj zdravie pleti, pomáha bojovať s akné a vyrovnáva tón pleti (pomáha hojiť rany a jazvy).


Magnézium - pomáha udržiavať psychické zdravie a zdravie nervového systému, podporuje rovnováhu elektrolytov, normálnu funkciu svalov a je potrebný na udržanie zdravého stavu kostí a zubov. Zabraňuje nadmernému hromadeniu vápnika v tele a tým vzniku napríklad i obličkových kameňov. Je potrebné pre doslova každú bunku nášho tela. Znižuje svalové napätie, kŕče, zmierňuje bolesti počas menštruácie, redukuje výskyt migrény, zlepšuje metabolizmus cukrov u diabetikov a má mnoho ďalších benefitov pre naše zdravie. Magnézium je pre svoje účinky mimoriadne vhodné aj pred spaním, kedy pomáha uvoľniť svaly a nervové napätie a tým v podstate pomôže telu pripraviť sa na pokojný spánok.


Mangán - zúčastňuje sa na syntéze cukrov, je nevyhnutný na aktiváciu niektorých enzýmov, využitie bielkovín, tvorbu pohlavných hormónov, zúčastňuje sa na tvorbe krvi, Pri nedostatku mnagánu je narušená sekrécia inzulínu. Dostatok mangánu u dojčiacich žien je veľmi dôležitý - pôsobí ako prevencia pred vyvinutím diabetu. Pôsobí preventívne proti nádorom, jeho dostatok je potrebný pre zdravie a pevnosť kostí. Má pozitívny vplyv na mužskú potenciu, zvyšuje imunitu, podporuje zrážanlivosť krvi, pomáha pri hojení rán, pôsobí proti epileptickým záchvatom. Jeho vstrebávanie uľahčujú vitamíny E, K, B1, C a zinok.


Meď - by sme mohli pokojne nazvať prvkom krásy a imunity. Je nevyhnutná pre tvorbu kolagénu a elastínu, pre zdravie mozgu, nervov, kĺbov, kostí, ochraňuje pred neplodnosťou, rakovinou a je zodpovedná za pigmentáciu pokožky. Meď je tiež potrebná na tvorbu enzýmu superoxid dismutáza - jeden z najsilnejších antioxidantov v našom organizme. Tento enzým podporuje využitie medi a zinku a ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi.


MSM - metylsulfonylmetán, organická síra, alebo aj prvok krásy. Podporuje imunitu, hojivé procesy v organizme, liečenie zápalov (redukuje zápaly a opuchy kĺbov), pomáha obnovovať zdravé telesné tkanivo. Je skvelým zdrojom energie, je nevyhnutná pre tvorbu kolagénu podporuje zdravie srdca, zraku i sluchu. MSM je nevyhnutný pre kosti, tvorbu chrupaviek a šliach, podporuje tvorbu aminokyselín a podieľa sa tiež na detoxikácii organizmu (podporuje detoxikačné procesy v organizme). Poskytuje úľavu pri alergiách, tlmí bolesti svalov, kŕčov, je dôležitý pre zdravie pokožky - pôsobí proti starnutiu, lieči akné a jazvy, ekzém, zápaly, zabezpečuje rast a zdravie vlasov a nechtov. Má priaznivé účinky na tráviacu sústavu (zápcha, hnačky) a podporuje peristaltiku čriev.


Molybdén - podieľa sa na správnom metabolizme cukrov, tukov, pôsobí ako prevencia dny, zvyšuje imunitu, podporuje mužskú plodnosť a potenciu, aktivuje pečeňové enzýmy, napomáha využitiu železa a preventívne pôsobí proti zubnému kazu, chorobám ďasien a ústnej sliznice.


Myo-inozitol - látka, ktorá sa často označuje ako vitamín, sa prirodzene vyskytuje v ľudskom organizme. Je mimoriadne prospešený pre ženy trpiace na endorkinné ochorenie PCOS. Stará sa totiž o hormonálnu rovnováhu, podporuje funckiu vaječníkov a celkové zdravie reprodukčnej sústavy. Využíva sa pri chýbajúcej alebo nepravidelnej ovulácii, či silnej a bolestivej menštruácii. Známe sú aj jeho pozitívne účinky v boji s depresiou, znižuje úzkosť a panické ataky. Užívanie inozitolu počas tehotenstva viedlo u žien k zníženiu výskytu tehotenskej cukrovky. Jeho suplementácia tiež zvyšuje šancu otehotnieť - či už ženám s PCOS, alebo ženám po umelom oplodnení. Zlepšuje tiež citlivosť na inzulín a pomáha upraviť menštruačný cyklus.


Nikel - podporuje metabolizmus cukrov, podporuje hormóny ako inzulín a naopak tlmí účinky adrenalínu, čím znižuje vplyv stresu na organizmus. Podporuje železo a pravdepodobne má podporujúci účinok pri tvorbe krvi.


Olej z prvosienky - lieči ekzém a kožné problémy, eliminuje príznaky PMS, udržuje hormóny v norme, podporuje imunitu a znižuje cholesterol.


Rozchodnica ružová (rhodiola) - pomôže všetkým, ktorí potrebujú pomôcť v časoch zvýšenej fyzickej i mentálnej záťaže. Ocenia ju aj športovci - aj samotní olympionici bývalého ZSSR ju užívali za účelom zvýšenia fyzickej výkonnosti. Mimo toho je rhodiola silný antioxidant a má tiež pozitívny vplyv na náš nervový systém (dokáže tlmiť emócie aj stres). Rozchodnica pomáha udržiavať zdravé srdce, cievny systém, normalizuje trávenie, upravuje spánok, chuť do jedla, zlepšuje pamäť a celkovú duševnú výkonnosť.


Selén - so svojou antioxidačnou silou podieľa na zdraví vlasov a nechtov a chráni bunky pred oxidačným stresom. Spolu s vitamínom E minimalizuje negatívne účinky znečisteného prostredia, pomáha organizmu s detoxikáciou (od nikotínu, alkoholu, ťažkých kovov). Podporuje sekréciu extrogénu, riadi hormonálne hladiny v tele, jeho nedostatok počas tehotenstva môže zvýšiť riziko vrodených chýb u dieťaťa. Znižuje návaly horúčosti počas prechodu, chráni pred rakovinou, pôsobí proti akné, zlepšuje kvalitu a zdravie vlasov. Podporuje zdravie pečene, má protizápalové účinky a zvyšuje imunitu. Jeho vstrebávaniu napomáhajú vitamíny A, C a E (ten dokonca zvyšuje jeho účinok).


Sladké drievko - podporuje trávenie a normálnu činnosť močového mechúra a reprodukčné funkcie. Často býva súčasťou liekov proti nádche, pastiliek na podporu trávenia, proti nadúvaniu. Užívanie sladkého drievka ocenia aj vaše kĺby, srdce, pleť a imunitný systém, ktorý sladké drievko podporuje. Taktiež je silným antioxidantom. Sladké drievko je mimoriadne vhodné pre ženy aj v menopauze, pomáha totiž tlmiť jej negatívne sprievodné javy. Pomáha tiež znižovať hmotnosť a je tiež ideálnym utešovateľom duše.


Tekvicový olej - pomôže s lámavými nechtami, suchými vlasmi a poradí si aj s problémovou pleťou. Blahodárne pôsobí aj na psychický stav a okrem iného pomáha znižovať vysoký krvný tlak a cholesterol.

Vápnik - najrozšírenejší minerál v ľudskom tele. Nedostatok spôsobuje rednutie kostí, u detí krivicu, u dospelých osteomaláciu a neskôr osteoporózu, spôsobuje slabosť svalov, zhoršený pohyb. Jeho dostatok znižuje krvný tlak, znižuje alergické reakcie. Zvýšená potreba vápnika je pred menštruáciou - jeho nedostatok môže splsobiť podráždenosť.


Vitamín A - veľmi účinný antioxidant, ktorý sa stará o zdravý zrak, našu pokožku a dýchacie cesty. Vďaka svojim vlastnostiam je skvelý v ochrane organizmu pred nádorovými ochoreniami.


Vitamín B6 - reguluje hormonálnu aktivitu, redukuje únavu, pomáha organizmu získať energiu, podporuje psychické zdravie a zdravie nervového systému. Vitamín B6 je tiež potrebný na správnu funkciu imunitného systému, metabolizmus homocysteínu a tvorbu červených krviniek.


Vitamín B12 - podieľa sa na správnom metabolizme homocysteínu a tvorbe červených krviniek, pomáha bojovať s únavou a je potrebný pre zdravie nervovej sústavy. Taktiež pomáha udržiavať silný imunitný systém.


Vitamín C - sa podieľa na tvorbe kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre pružnosť a zdravie pleti. Vitamín C je taktiež silný antioxidant a rovnako chráni pleť pred starnutím tým, že bunky ochraňuje pred oxidačným stresom. "Céčko" navyše podporuje vstrebávanie železa. Je potrebný aj pre psychické zdravie - stará sa o zdravie nervového systému.


Zdravé rastlinné tuky - pomáhajú udržiavať hmotnosť na normálke a hoci sú to tuky, práve ich rozumným príjmom podporíte svoju cestu za vysnívanou postavou (nielen vďaka ich vplyvu na hormóny, ale aj na sýtosť po jedle). Ich vyššie spomenutý obsah by mal byť jedným z dôvodov, prečo sa tukom nevyhýbať a práve naopak - zaradiť ich do každodenného jedálnička.


Zinok - potrebný na látkovú premenu mastných kyselín a makronutrientov. Má nenahraditeľnú úlohu v mnohých telesných procesoch - udržiavanie normálnej kognitívnej funkcie, dobrého zraku, plodnosti a reprodukcie, vlasov, pleti, nechtov a imunity. Uľavuje pri bolestiach hrdla a v období zvýšeného výskytu prechladnutí a viróz je dôležité udržiavať potrebnú hladinu zinku. Nedostatok zinku u tehotných žien môže mať za následok predčasný pôrod, zvýšenú citlivosť na pachy, zvýšené riziko vrodených chýb. Zinok tiež pomáha pri hojení rán a urýchľuje liečbu niekedy aj o 100%! Nedostatok zinku spôsobuje biele škvrny na nechtoch, vypadávanie vlasov, u mužov zníženú pohyblivosť spermií a dokonca i neplodnosť, naopak podporuje tvorbu svalovej hmoty, liečbu kožných ochrení, zlepšuje pamäť, je nevyhnutný pre vstrebávanie železa, pôsobí ako prevencia epilepsie a pomáha liečiť niektoré druhy schizofrénie.


Železo - nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu a červených krviniek, pomáha bojovať s únavou a podporuje kognitívne funkcie. Jeho nedostatok spôsobuje anémiu, často znižuje fyzickú zdatnosť a odolnosť voči chorobám a infekciám a spôsobuje nechuť do jedla i zápchu. Ženy majú menšie zásoby železa a často počas menštruácie môže anstať zvýšená strata krvi a tým aj železa. Pravidelné užívanie železa môže mať pozitívny účinok na zníženie a elimináciu menštruačných bolestí. Železo je významný prvok aj pre športovcov - je súčasťou myoglobínu, ktorý zásobuje svaly kyslíkom. Dostatočná hladina železa = kvalitný výkon a pevné svaly, navyše železo sa stráca i potom. Železo je nevyhnutné aj počas tehotenstva, počas dospievania, podporuje rast, schopnosť učiť sa a zvyšuje imunitu.


Ženšen pravý - ak potrebujete udržať alebo zvýšiť vašu mentálnu alebo fyzickú výdrž, práve ženšen vám k tomu dopomôže. Má pozitívny vplyv na kognitívne funkcie a udržanie koncentrácie, osviežuje telo, ostražitosť a celkovú vitalitu. Nesmieme neopomenúť, že je to taktiež silný antioxidant. Pomôže pri únave, strese, stabilizuje hladinu cukru v krvi, podporí váš imunitný systém a tým vám pomôže chrániť sa pred chorobami. A hoci bio ženšen významne pomáha telu odbúravať fyzickú i mentálnu únavu, nespôsobuje žiadne problémy so spánkom (užiť ho pred spaním však predsa nepovažujeme za najlepší nápad). Nemusíte sa obávať ani žiadnych vedľajších účinkov, čo je jedna zo spoločných vlastností všetkých adaptogénov. Nie je potrebné zvyšovať jeho dávku, nevzniká naň tolerancia a nie je návykový. Má pozítivny vplyv na sexuálnu kondíciu a erekciu. Dokáže tiež tlmiť emócie, zmierňovať slabosť a pomáha aj po duševnej stránke.