Zvykli sme si všetko riešiť liekmi. Bolí vás hlava? Dáte si ružovú tabletku. Nemôžete spať? Siahnete po kladive po hlave v podobe tabletky na spanie a spíte tak, že keby vonku vypukne 3. svetová, pravdepodobne o tom ani do rána nebudete vedieť. Tabletky sú všade a sú dostupnejšie, ako kedykoľvek predtým. Hrdo hlásajú, že vyriešia každý váš problém. Čo už však ani náhodou nekričia a neuvádzajú takými veľkými písmenami, ako svoje liečivé účinky, sú zloženie a vedľajšie účinky. Taký zanedbateľný detail. Spoločnosť je lenivá a všetko chce hneď. Aj úľavu od bolesti. Ľudia už ani nečítajú zloženie voľnopredajných liekov, lebo nechcú. Vedieť nie je žiadúce. Lebo kto vie, ten už po takýchto liekoch nesiahne (aj keď ani toto neplatí na 100%). My sme pre vás vybrali 5 zdravých a veľmi jednoduchých nápojov, ktoré sa podľa nás oplatí poznať a samozrejme - piť. Všetko z prírody, ako je už u nás zvykom. Nech sa páči, nalejte si s nami trochu zdravia a úľavy od bolesti:

maca s kávou

 

  1. Káva s maca práškom. Káva to v posledných rokoch nemala zrovna ľahké. Bojovala o svoju dobrú povesť a dnes už (alebo zatiaľ) môžeme povedať, že boj vyhrala a oficiálne sa považuje za zdraviu prospešnú. Pokiaľ to s jej pitím nepreháňate (max 400mg kofeínu denne) a vaša káva nerovná sa presladené latté so 4 lyžičkami cukru, plnotučným kravským mliekom a sladkým karamelovým sirupom, postará sa o zdravie vášho srdca, zníži riziko výskytu niektorých druhov rakoviny, pôsobí protizápalovo a dokonca znižuje riziko vzniku depresie! Takže ak ste dnes svoju šálku kávy ešte nemali, bežte to napraviť (pokiaľ teda nečítate článok o 11 v noci). A hoci je káva pre mnohých zázračným nápojom už sama o sebe, môže to byť ešte lepšie! Stačí pridať maca (čítaj maka) prášok. 1 lyžička žeruchy peruánskej urobí z vašej kávy nielen chutnú, trochu karamelovú pochúťku, dodá vášmu nápoju ďalšie množstvo benefitov. Maca je totiž zdrojom draslíku, vápnika, železa, medi, vitamínu C, B6, B2. Tu to však nekončí. Má pozitívny vplyv na fyzický výkon, čo ocenia najmä aktívni ľudia a športovci, podporuje tiež mozgovú aktivitu, sexuálnu aktivitu, zvyšuje libido, plodnosť a znižuje úzkosť a stres. Mimoriadne prospešná je najmä pre ženy – znižuje negatívne príznaky PMS, menopauzy, udržiava hormonálnu rovnováhu a kontroluje hladinu estrogénu (ocenia predovšetkým ženy s PCOS). Stačí? Nie! Maca tiež čistí pleť, pomôže s akné, dodá vlasom silu a zamedzí ich vypadávaniu.

Náš tip: ak latté, tak jednoznačne s rastlinným mliekom (obľubujeme Nuttery, DM bio, Nemléko). Jednu lyžičku denne dávame rovno do mlieka, alebo ak máme chuť na kávu bez mlieka, zamiešame macu priamo do kávy. Nazdravie!

 

  1. Harmančekový čaj. Harmanček sme podrobnejšie predstavili v článku o prírodných zázrakoch. Nie darmo. Naozaj zázrakom je a môže za to jeho zloženie a najmä účinky. A že ich nie je málo – upokojuje nervovú i tráviacu sústavu, pomôže pri problémoch so zaspávaním, zmierňuje menštruačné kŕče a bolesti, uľaví pri nafúknutom bruchu, podráždenom žalúdku, plynatosti, vyskúšať ho môžete aj pri bolestiach hlavy a migréne. A určite ste už počuli o inhalácii kamiliek – stačí sa nakloniť nad hrnček s jeho kvietkami a pomôcť si tak pri ochoreniach dýchacej sústavy. A vypitím šálky sa to nekončí – vrecko alebo sušený vylúhovaný harmanček môžete priložiť na opuchnuté oči, či podráždenú pleť. Urobte tak večer po odlíčení a ráno sa nebudete stačiť čudovať. Nahnevané vyrážky budú razom skrotené a o poznanie menšie, menej zapálené a podráždené.

 

  1. Teplá voda s himalájskou/ kuchynskou soľou (prípadne s citrónom). Aby nevzniklo nedorozumenie. Väčšinou nám soli nie je potrebné viac, ako sa nám denne dostane zo stravy (bohužiaľ). Sodík prijímame priamo s mnohými potravinami (mäso, mlieko, syry, pečivo, hotové omáčky, konzervované výrobky...) a prijímame ho aj najväčším a najčastejším zdrojom – soľou, ktorú využívame pri varení a dochucovaní jedál. A nechýba ani v minerálnych vodách. Odhaduje sa, že väčšina ľudí je ďaleko za denným odporúčaným príjmom soli a skonzumuje sodíku až 7-násobne viac. Prečo teda sypať soľ ešte aj do vody?! Verte nám, toto nie je nápoj na každý deň a nemusíteho piť priam s posvätnou
    pravidelnosťou (kauza zelerová šťava). Ale! Takýto nápoj ocenia vrcholoví športovci, ľudia po fyzicky namáhavej činnosti, pri zvýšenom potení a doplniť sodík takouto formou môžete aj pri tráviacich problémoch – hnačke a zvracaní. Sodík je totiž nevyhnutný hneď z niekoľkých dôvodov – pôsobí proti svalovým kŕčom, stimuluje činnosti obličiek, zabraňuje vyčerpanosti, podporuje trávenie. Ak ho nadmerne stratíte z rôznych dôvodov, môžete očakávať bolesť hlavy, pocit smädu, neschopnosť jasne myslieť, pripojí sa aj únava a malátnosť a spomínané kŕče (najmä dolných končatín). Dajme to teda do praxe: takéto niečo si dajte, keď vás trápi hnačka, zvracanie alebo ste po turistike, športovali ste po dlhom čase, veľa ste toho vypotili, odbehli ste Spartana, prípadne vás trápi „lenivé“ trávenie a chcete sa dostať na vécko. Opakujeme – nie je to nápoj na každý deň, pokiaľ nežijete v púšti a nebeháte tam maratóny. Ak vás trápi boľavé hrdlo, citrón vymeňte za kurkumu, ktorá je protizápalová. Takýto drink môžete kloktať, alebo rovnako aj vypiť. Tu je namieste spomenúť, že je len a len na vás, akú soľ použijete. Himalájska soľ je v posledných rokoch veľmi populárna a považuje sa za najčistejšiu na svete. Je pravda, že neobsahuje protihrudkujúce a konzervačné látky, má nižší obsah sodíku a vyšší obsah minerálov – to je však naozaj zanedbateľné množstvo. Napríklad na to, aby ste z himalájskej soli prijali denné odporúčané množstvo draslíku, museli by ste jej skonzumovať 1,7 kg. A navyše – neobsahuje jód, ten by ste teda mali dopĺňať inou cestou. Nezatracujeme himalájsku soľ, tiež ju používame, bohužiaľ, zatiaľ neexistujú žiadne relevantné štúdie, ktoré by povedali „himalájska soľ je lepšia“.

 

  1. Mätový čaj. Aj mäte sme sa už dopodrobna venovali v tomto článku a je pravda, že ju neprestaneme ospevovať asi nikdy. Nenáročná bylinka vám totiž narastie doma na parapete, v záhrade aj v kancelárii a vy si teda môžete zaobstarať veľmi jednoducho neobmedzený liečivý zdroj. Vlažný mätový čaj bez medu vypite pri plynatosti, kŕčoch, nadúvaní, bolesti žalúdka. Ak vás zaujíma ako a prečo funguje, určite pozrite sem.

 

  1. Teplá voda s kurkumou a čiernym korením. Kurkuma je ďalší prírodný zázrak, náš svätý grál a písali sme o nej tu. Veda zrejme ešte stále o kurkume nevie všetko, ale čo dnes vieme a máme to vedecky overené (ako spoločnosť) je, že kurkuma je protizápalová, má chemopreventívne účinky a je silný antioxidant. Slúži nielen ako prevencia pred rôznymi ochoreniami – ona mnohé z nich aj lieči (práve chronický zápal je príčina mnohých chorôb). Nebudeme sa o nej veľmi rozkecávať, pokojne čítajte viac detailov tu. Poďme k veci - kedy takýto nápoj piť? Odpoveď je dosť široká – kedykoľvek budete mať pocit, že na vás niečo lezie, že u vás prebiehajú nejaké zápalové procesy, ktoré cítite a možno aj vidíte zvonka (vyrážky na pokožke, zapálený zub, krvácajúce ďasná,Kurkuma hnačka). Ďalej sa nám tento drink osvedčil pri menštruačných kŕčoch. Ak sa hecnete a vydržíte bez tabletky a toto vypijete, očakávajte úľavu. A to hovoríme samozrejme za náš ženský článok tímu, ktorý dospel do bodu, kedy už žiadna tabletka nepomáhala a každým rokom boli bolesti horšie a neznesiteľnejšie (bolesti brucha a krížov, kŕče, nevoľnosť, bolesť hlavy a závrate). S korením sa to zdá ako čudná kombinácia, ale práve čierne korenie zvyšuje využiteľnosť kurkumínu až o 2000%. Prvýkrát to bude možno trochu zvláštne, ale zvyknete si. Takýto nápoj si dajte aj po náročnom športovom výkone za účelom zlepšenia regenerácie a úľavy od boľavých svalov. Pite ho tiež pri únave a depresii a pomôže aj pri artritíde. Skúma sa tiež vzťah kurkumín – diabetes. Kurkumín zrejme dokáže poslúžiť ako prevencia a zabraňuje komplikáciam, ktoré so sebou diabetes prináša. Je však potrebných viac štúdií, ktoré by hovorili o liečbe cukrovky práve kurkumínom. Dovolíme si tvrdiť, že najbližšie roky sa ešte máme na čo tešiť ?

Upozornenie: Kurkumu by nemali užívať ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi a dlhodobé užívanie kurkumy môže spôsobiť problémy anemikom.

Konzultuje užívanie kurkumy so svojím lekárom.

 

Veríme, že vás inšpirovali a nabudúce jeden z týchto nápojov vyskúšate ešte pred užitím lieku. Dajte prírode šandu, sme si istí, že vás presvedčí. Budeme radi, ak nám dáte vedieť o svojich zaručených "babských" receptoch. Dovtedy dovidenia pri budúcom článku na www.plantkissed.sk

Plantkissed

 

Zdroje článku:

Analysis of different innovative formulations of curcumin for improved relative oral bioavailability in human subjects

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5861163/

Curcumin: A Review of Its' Effects on Human Health.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29065496

Is Pink Himalayan Salt Better Than Regular Salt?

https://www.healthline.com/nutrition/pink-himalayan-salt

Does pink Himalayan salt have any health benefits?

https://www.medicalnewstoday.com/articles/315081.php

Jarmila Mandžuková (IKAR, 2017)

Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok