Ak ste žena v plodnom veku, menštruujete a máte prístup k moderným intímnym potrebám, k vašej stope pokojne prirátajte aj obrovské množstvo odpadu z produktov, po ktorých mesačne siahate. Za váš život môžete takéhoto odpadu vyprodukovať až 8000 - 17 000 kusov, prípadne viac! 1 žena. Ročne je to uhlíková stopa 5,3 kg ekvivalentov CO2. A koľko takých žien na svete je? 2 – 2,5 miliardy? To je približne 22 biliónov intímneho jednorazového odpadu za život týchto žien. Iba v USA sa odhaduje, že ženy ročne vyhodia 12 miliárd vložiek a 7 miliárd tampónov ročne. Čo s tým? Ako svoju stopu zmierniť? Aké má žena v 21. storočí možnosti? Aj o tom v dnešnom článku, ktorý symbolicky vydávame v apríli, pár dní pred Dňom Zeme.

1 žena = 360 tampónov a vložiek ročne
Každá žena je iná. To vieme. Ženy sa však líšia aj z pohľadu menštruácie. Ešte v minulom storočí začínali dievčatá menštruovať medzi 14-15 rokom života. Dnes je úplne bežné, že menarché (prvé krvácanie) nastupuje spolu s predčasnou pubertou oveľa skôr – okolo 10-12 roka života (všetko je to ovplyvnené genetikou, životným štýlom, či rôznymi ochoreniami). Priemerný vek ženy v menopauze je 51 rokov. Žena teda môže menštruovať približne 37 rokov zo svojho života.  Zoberme do úvahy aj to, že ženy sa líšia aj dĺžkou menštruácie, jej intenzitou. Niektoré si vystačia s mini tampónmi počas 3-4 dní menštruácie, iné sa trápia neustálym vymieňaním vysoko-absorpčných tampónov, či vložiek počas 10 dní. Všetky čísla sú teda vysoko orientačné a dalo by sa povedať, že stále spomíname minimum. Avšak ani minimum nie je málo. 1 žena použije ročne 360 tampónov a jednorazových vložiek ročne. Aký to má dopad?


Všetko sa to začína bavlnou
Aby výrobca mohol na pulty obchodov priniesť tampóny a vložky, potrebuje bavlnu. Pri tom množstve žien a dĺžke menštruácie počas života žien je jasné, že tých tampónov a vložiek musí byť na pultoch naozaj veľa a to si vyžaduje NAOZAJ veľa bavlny. Pokiaľ žena nekupuje výrobky z ekologickej bavlny, pozadie pestovania tohto vlákna má svoju tienistú stránku. Súčasné metódy výroby bavlny sú z hľadiska životného prostredia neudržateľné - v konečnom dôsledku oslabujú schopnosť odvetvia udržať budúcu výrobu. Najvýznamnejšie environmentálne vplyvy bavlny vyplývajú z používania agrochemikálií (najmä pesticídov), spotreby vody a premeny biotopov na poľnohospodárske využitie. Čo sa vody týka, na kilogram bavlny je potrebných cca 20 000 litrov vody. Mnohí odborníci označujú bavlnu ako najväčšieho požierača vody zo všetkých poľnohospodárskych komodít. Okrem toho sa odkláňajú povrchové a podzemné vody, dochádza k strate vody odparovaním a v konečnom dôsledku sa menia celé ekosystémy.   


Pôda a voda „ako v bavlnke“
Pestovanie bavlny výrazne vyčerpáva pôdu, v dôsledku čoho dochádza k degradácii, eróziám a ničeniu biotopov. A treba tiež spomenúť, že konvenčné postupy pre výrobu bavlny zahŕňajú aplikáciu hnojív a pesticídov. Pesticídy ohrozujú kvalitu pôdy a vody, ako aj zdravie biodiverzity na poliach a v okolí. Nadmerné používanie pesticídov ohrozuje zdravie pracovníkov v poľnohospodárstve a blízkych obyvateľov a napokon aj konečných spotrebiteľov. A to čo spláchne voda - pesticídy, hnojivá a minerály z bavlnených polí, následne kontaminuje rieky, jazerá, mokrade. Tieto látky ovplyvňujú biodiverzitu priamo okamžitou toxicitou alebo nepriamo dlhodobou akumuláciou. Stále sme však „iba“ pri pestovaní bavlny, nie pri rozklade intímnych potrieb v životnom prostredí – o tom o pár riadkov nižšie.  

Plast náš každodenný
Za mikroténové vrecká, či plastové fľašky sa vám v dnešnej dobe pokojne ujde aj nadávka, nechápavé pohľady, v lepšom prípade sa vám niekto priateľsky pokúsi dohovoriť, aby ste zvážili ekologickejšiu alternatívu počas svojich nákupov a pitného režimu. A možno vám „rozumy“ bude dávať paradoxne niekto, kto bude mať v nákupnom košíku notoricky známe vložky, ktoré vás VŽDY ochránia. Presne tie vložky, ktoré sú v plastovom obale ako celok a potom ešte často balené aj individuálne a obsahujú polyetylénový plast, ktorý sa využíva na to, aby vložka držala na mieste. Hovoríme – paradox. Vložka je z veľkej časti (takmer 90% z plastu). A všetci vieme, kde plast končí a čo našej planéte spôsobuje. 

Vložky a tampóny po službe
Použité intímne potreby z pohľadu rozkladu v životnom prostredí nie sú žiadne svätice. Akoby nestačilo riadkov vyššie, v tampónoch sa často nachádzajú dioxíny, chlór, či rayon (umelý hodváb, alebo aj viskóza). V skratke, napríklad dioxín je označenie pre skupinu látok, ktoré majú bioakumulatívne schopnosti (hromadia sa v tkanivách živých organizmov). Okrem toho „poškodzujú imunitný systém, narušujú hormonálny systém, poškodzujú vyvíjajúci sa plod v tele matky, podporujú rast nádorov, negatívne vplývajú na kardiovaskulárny systém, môžu spôsobiť cukrovku alebo kožné ochorenia, poškodzujú nervový systém“ (zdroj: wikipedia.org). O tom hneď v odstavci nižšie. Teraz sa venujme tomu, že sa produkty s obsahom týchto látok rozkladajú v prírode. Vstrebávajú sa do pôdy a následne sa dostávajú výparmi do ovzdušia a zároveň aj do spodných vôd. A berúc do úvahy všetok ten plast, ktorý napríklad spolu s vložkami žena vyhadzuje, dostávame sa ku konštatovaniu, že rozklad takejto vložky trvá dlhšie, ako trvá život toho, kto tú vložku použil.   

Nedajte sa učičíkať ani predstavou, že rayon (umelý hodváb) je eco-friendly, ako sa často na internete dočítate. Nejedná sa o prírodné vlákno. Rayon je všeobecný výraz pre látky, ktoré sú vyrobené z rastlín, ktoré ani zďaleka nie sú mäkké, hodvábne tkaniny, ktoré si s vložkami spájate: bambus a stromy. Tieto tvrdé rastlinné materiály sa rozkladajú chemickým a mechanickým procesom zahŕňajúcim hydroxid sodný a sírouhlík na viskóznu kvapalinu, ktorý sa potom točí do nití pomocou kyseliny sírovej. Celý tento chemický priemyselný proces sa považuje za príliš toxický- najskôr z pohľadu výroby v rámci fabriky a zdravotných rizík, ktoré ohrozujú pracovníkov (poškodenie nervov, srdcové choroby a mozgové príhody). A neskôr aj z pohľadu rizika, že sa tieto chemikálie dostanú do vodných tokov a môžu otráviť celú komunitu.


Dioxín, pesticídy a bielidlá v priamom kontakte s intímnymi partiami
Dioxíny teda nie sú žiadni anjelici. Vo vložkách a tampónoch však nájdeme aj bielidlá, pretože biela vložka a tampón vyzerajú lepšie. Náhodné testy tu nachádzajú aj stopy po spomínaných herbicídoch a pesticídoch a toto všetko je potom v priamom a veľmi intímnom kontakte so ženskými reprodukčnými orgánmi. Naozaj žena nemá inú možnosť?

AllMatters– jednorázová investícia pre vlastné zdravie a v prospech planéty
Našťastie, moderná žena má v 21. storočí na výber. Bielené vložky a tampóny už zďaleka nie sú jedinou možnosťou, ako sa chrániť počas menštruácie. K dispozícii sú vložky a tampóny z bio bavlny, znovu použiteľné intímne potreby, nohavičky a potom je tu menštruačný kalíšok. Dovolíme si použiť slová jednej z vás – vynález storočia. Už to budú takmer 2 roky, čo hrdo predávame kalíšky a šírime myšlienku značky AllMatters. Myšlienku toho, že žena dnes môže byť počas menštruácie bezpečne chránená menštruačným kalíškom, ktorý je vyrobený z nefarbeného a nebieleného lekárskeho silikónu (derivovaného z kremeňa, 2. najčastejšie sa vyskytujúceho minerálu na našej planéte – takže rovnováha zostáva zachovaná). Kalíšky také, ktoré ochraňujú počas celej menštruácie, vo dne, v noci, ktoré absorbujú 3-5x viac tekutiny, ako tampón a stačí ich tak meniť 2x denne. Zároveň také, ktoré ženy spoľahlivo ochraňujú počas celého dňa, pri športe, plávaní, aj počas stojky na hlave ?. Balené sú tak, aby sa minimalizoval akýkoľvek nepotrebný odpad – kalíšok je bezpečne zabalený vo vrecúšku z nebielenej bio bavlny a vrecúško je vo FSC-certifikovanom kartóne, na ktorom sú napísané inštrukcie (žiaden leták, žiaden ďalší odpad). AllMatters kalíšok slúži svojej majiteľke nie deň, mesiac, ani rok – ale rovno 10 rokov. Na používateľa teda počas svojej cca 10 ročnej služby, ušetrí planétu od minimálne 2400 vložiek a tampónov (+ plastov). Zároveň svoju majiteľku neohrozuje bielidlami, herbicídmi, nebezpečnými chemikáliami, naopak, dokonca vo vode ju pred nimi aj chráni, nakoľko vytvára bezpečnú bariéru, medzi intímnym bohatstvom ženy a napríklad chlórovou bazénovou vodou. Keď kalíšok doslúži, v prírode sa postupne rozkladá do pôvodného stavu – na kremeň. Je teda skutočne ekologicky prijateľnejšou a „zelenejšou“ alternatívou k vložkám a tampónom.

Značka AllMatters (predtým OrganiCup) vznikla v roku 2012 v Dánsku. Od svojich začiatkov sa drží hesla, že intímne potreby by nemali obsahovať nebezpečné chemikálie, nemali by byť zdrojom znečistenia životného prostredia a už vôbec by nemali byť predmetom hanby. Ich hlavným cieľom sú udržateľnosť, transparentnosť a snaha mať pozitívny dopad na environmentálnom, sociálnom i kultúrnom poli. Značka AllMatters búra tabu , podporuje destigmatizáciu konverzácií o menštruácii  a podporuje komunikáciu, ktorá sa zaoberá menštruáciou a ženským telom. Veria (a my sa iba pripájame), že prístup k bezpečným hygienickým intímnym potrebám by mal byť považovaný za základné ľudské právo. Spolu so svojimim partnermi sa zameriavajú na to, aby sa ľudom v núdzi dostalo vzdelania, osvety o reprodukčnom zdraví a menštruácii a aby mali prístup k takýmto bezpečným intímnym potrebám. Partnerov majú naozaj mnoho - v Afrike, Anglicku, Indii, Nórsku, či Maďarsku. Jedným z ich projektov je napríklad aj Freedom 4 Girls. Projekt zriadený na boj proti chudobe a proti nedostatku vzdelania o menštruácii v Keni, kde vyše 60% dievčat nemá prístup k bezpečnej sanitárnej ochrane a používajú napríklad staré handry, či listy počas menštruácie (viete si to vôbec predstaviť? U nás je to úplná samozrejmosť!). S viac ako 20 partnermi vo viac ako 15 krajinách sveta  uskutočnili už viac ako 10 000 donácií menštruačných kalíškov a plánujú v tom pokračovať. A nielen to! Spolu s OrganiCup sme pripravení aj my búrať tabu, rozprávať o menštruácii a poskytovať ženám voľbu, ktorá chráni ich zdravie i planétu.

      

Menštruačný kalíšok je zmena, ktorá prospieva vášmu zdraviu, peňaženke i našej planéte. Vážte si svoje zdravie a urobte preň pozitívnu zmenu. V minulosti sme vám už spísali niekoľko dôvodov, prečo prejsť na kalíšok, dnes sme sa dopodrobna venovali dvom veľmi dôležitým - vášmu zdraviu a pozitívnyemu environmentálnemu dopadu takejto zmeny. Na výber má naozaj každá žena - športovkyňa, domasedka, žena s 3 deťmi, tínežderka, či žena, ktorá ešte nikdy nerodila, žena so silnou menštuáciou, alebo naopak - slabou. 3 veľkosti A, B, mini sa postarajú o bezpečnú a spoľahlivú ochranu od prvého dňa menštruácie. Na produktových stránkach nájdete všetko potrebné - informácie o tom, ako sa kalíšok zavádza, čistí, sterilizuje, či ako sa oň starať, keď ste mimo domu. A v neposlednom rade - na všetky vaše otázky sme pripravení odpovedať. Idete do toho s nami? 

Zdroje článku:
Powerful Environmental Reasons To Switch To A Menstrual Cup
https://www.organicup.com/blog/powerful-environmental-reasons-to-switch-to-a-menstrual-cup/

The Ecological Impact of Feminine Hygiene Products
https://digital.hbs.edu/platform-rctom/submission/the-ecological-impact-of-feminine-hygiene-products/

The Environmental Impact of Everyday Things
https://www.thechicecologist.com/green-living/the-environmental-impact-of-everyday-things/

PREDČASNÉ DOSPIEVANIE
http://www.ipsen.sk/informacie-pre-siroku-verejnost/predcasne-dospievanie

Cotton
https://www.worldwildlife.org/industries/cotton

Dioxín
https://sk.wikipedia.org/wiki/Diox%C3%ADn

Greenwashing Alert: Rayon Viscose Is Made From Plants, but Is Also Toxic and Destructive
https://ecocult.com/greenwashing-alert-that-natural-fabric-made-from-plants-might-be-toxic/