Narovinu – tento článok je o menštruácii. Perióde. Menzese. Toľko „poburujúcich“ slov pokope! A hoci je menštruácia medzi nami už niekoľko tisícročí, stále s ňou niektorí ľudia majú problém. A prekvapivo – nielen muži! Aj niektoré ženy sa pred partnermi tvária, že menštruácia neexistuje. A to dokonca aj matky detí týchto mužov. Menštruujú v tajnosti. Opačný extrém sú ženy v reklamách na vložky poskakujúce ako pojašené a lejúce na vložky záhadnú modrú tekutinu. Ak sa niekto (napríklad Rupi Kaur) opováži zverejniť čo i len kvapku krvi na nohaviciach, spoločnosť sa búri a niektorí sa dokonca i prežehnajú (a Instagram maže). Ak ste niekedy natrafili na podobnú fotku na internete, určite ste zaregistrovali slová ako: fuj, nechutné, otrasné... A hoci je to voči ženám, ktoré každomesačne túto „krvavú párty“ absolvujú, nespravodlivé, vedzte, že takýto pohľad na menštruáciu sa s nami vlečie už niekoľko tisícročí.

 

Menštruácia je staršia ako plné vyvinutie ľudskej rasy. Ani to však nezaručuje, že sa dopátrame k nejakým podrobným informáciám o tom, ako to kedysi bolo – zrejme kvôli tomu, že väčšinu našej histórie zapisovali mužskí pisári (nečudo, že perióda nebola ich obľúbená téma). Fakt, že žena krváca bez zranenia, sa považoval za fenomén pri zmene mesiaca už v staroveku. Informácii je málo, predpokladá sa však, že kvôli zlej výžive ženy menštruovali menej a menopauza prichádzala skôr (podľa Aristotela cca v 40 rokoch života, čo je takmer 10 ročný rozdiel od dnešného priemeru 50 rokov). „Odovzdávací proces nadbytočnej ženskej telesnej tekutiny” – tak opísal menštruáciu Hipokrates (460 – 377 pred n. l.).

 

Okolo menštruujúcich žien bolo vždy veľa (bláznivých a absurdných) mýtov. Napríklad rímsky spisovateľ a filozof Plínius starší (23 pred n.l. – 79 n.l.) napísal, že žena počas menštruácie dokáže zabrániť krupobitiu, bleskom a ak sa bude prechádzať nahá po poliach, vypudí jedovatý hmyz. Našli sme aj zmienku o tom, že Rimania sa ničoho nebáli viac, ako svojich menštruujúcich manželiek. Verilo sa tiež, že všetko, čo príde do styku s menštruačnou krvou, je odsúdené na zánik. A tak za mnohé uhynuté zvieratá, či zlú úrodu, zvädnuté kvety, alebo skysnutý mušt – mohli jednoducho ženy (bravó, chlapi!).

 

Mayská kultúraMayské mýty hovoria o bohyni Mesiaca, dcére boha Zeme (údolia), ktorú uväzní boh Slnka a tí dvaja sa spolu vyspia. Otec okamžite zareaguje potrestaním dcéry. A zrejme práve tento patriarchálny trest porušenia spojenectva predstavuje zrod menštruácie – „zlej krvi“ neposlušnej dcéry. Menštruačná krv je uložená do 13 pohárov, v niektorých sa premení na hady, hmyz (premena vedúca k vzniku chorôb a jedov), v niektorých sa naopak premení na liečivé rastliny. 13. nádoba je lunárna pri jej otvorení sa Mesiac znovuzrodí .

 

Egypťania verili, že vaginálna krv je vhodná ingrediencia do určitých liečiv a naopak v biblických časoch Židia dodržiavajúci zákon Nida, oddeľovali menštruujúce ženy od zvyšku spoločnosti na 7 „čistých dní“. Z týchto dávnych čias nám však vôbec nie je jasné, čo ženy počas menštruácie používali. Niektorí historici si myslia, že v Egypte to mohli byť „tampóny“ z papyrusu, Rimanky pravdepodobne využívali bavlnené „vložky“, ktoré si jednoducho oprali, prípadne krvácali do oblečenia.

Ako čas plynul, mýtov neubúdalo a čím patriarchálnejšia spoločnosť bola, tým strašidelnejšie vlastnosti muži menštruácii pripisovali. Žena počas periódy vraj oplývala magickou silou, ktorú treba zničiť. A tak prišlo aj na zahrabávanie žien na niekoľko dní do piesku (Austrália), zatváranie do iglu (indiánska Aljaška), či na zašívanie do sietí dolu hlavou (Amazónia).

 

Ani na našom území nechýbali mýty a legendy. Verilo sa, že ak dievča prevlečie bielizeň cez tri priečky rebríku, menštruácia nebude trvať dlhšie ako 3 dni. A aj „u nás“ existujú dva pohľady na periódu – na jednej strane je to znak plodnosti a krv dokázala zvyšovať úrodnosť napríklad stromov, na druhej je to znak nečistoty. Verilo sa, že výsledky práce počas menštruácie sa rýchlo znehodnocujú. Ženám sa preto počas menzesu neodporúčalo vykonávať niektoré činnosti – zber úrody, pečenie, sadenie a podobne. O tom, že menštruácia nebola vnímaná zrovna pozitívne nesvedčí len fakt, že sa snažili jej trvanie skrátiť, ale aj jej skryté názvy. Napríklad také „krámy“ znamenajú neporiadok, nečistotu.

Okrem improvizovaných tampónov od Egypťanov a rímskych vložiek, ženy dlhé roky, ako sme už spomínali, krvácali jednoducho len tak – do šiat. Takýto viditeľný a nevysvetliteľný jav samozrejme poburoval mnohé náboženstvá (podobnosť so súčasnosťou tu je, nemyslíte?) a hoci doba napredovala, ženy sa počas menštruácie museli „odpratať“. Už však neboli samé. Nosili so sebou vrecúško naplnené bylinkami, ktoré malo neutralizovať pach krvi.

 

HosierPresuňme sa teraz na časovej osi do modernejších čias. Niekedy v 19. storočí ľuďom napadlo, že krvácanie do šiat nie je zrovna najhygienickejší spôsob, ako prečkať menštruáciu. Objavil sa prvý pás – niečo ako podväzok, ktorý držal prvú vložku na mieste. Tá sa dala vybrať a oprať a takýto spôsob fungoval cca až do rokov 70-tych! Tak či onak, tu sa začala písať história intímnych potrieb. Ešte v roku 1897 vyvinula spoločnosť Johnson & Johnson takzvané Lister’s Towels - prvé masovo vyrábané jednorazové pletené bavlnené vložky. Tie nahradili dovtedy bežné formy menštruačnej ochrany – handričky, či zvieracie kožušiny (nehygienické + nebezpečné). Aj tieto vložky ženy ukrývali pod šatami spolu so spomínaným podväzkom, pretože stále neexistovalo nič také, ako lepiace krídielka, ktoré by vložky udržali tam, kde patria. Mnohé ženy stále používali aj podomácky vyrobené pomôcky.

 

Firma Kotex v roku 1920 vyrobila vložky z materiálu zvaného cellucotton (skoro ako vata), ktorý mal dovtedy využitie najmä u lekárov na vojenskom fronte. Bol však lacný a mal vysokú absorpciu, preto sa začal využívať aj v tomto odvetví. V týchto časoch sa menštruovanie stále považovalo za hanbu, hanbili sa ženy, hanbili sa obchody a preto si ženy intímne pomôcky objednávali cez katalóg. Vložky dorazili aj do obchodov – v nenápadných obaloch. A napokon, v roku 1929 uzrel svetlo sveta aj prvý tampón. Paradoxne ho zmajstroval muž, Dr. Earle Haas a bol patentovaný v roku 1931. Inšpirovala ho priateľka, ktorá počas menštruácie používala špongiu zasunutú do vagíny. Haas nevyvinul len tak hocijaký tampón, ale tampón s aplikátorom. Zrejme netušiac, o aký kšeft prichádza, predal v roku 1933 svoj patent Getrude Tenderich za 32 000 amerických dolárov. Tá založila firmu Tampax a prvé tampóny šila doma na stroji. Na pulty amerických predajní sa tampón dostal v roku 1936.

Až do 30. rokov minulého storočia sa menštruácia liečila ako choroba a ženám sa počas nej neodporúčalo športovať. Nastal však zvrat a práve Kotex v tejto dobe vo svojich reklamách zobrazoval ženy pri športových činnostiach.

 

Približne v roku 1937 vzniká aj prvý menštruačný kalíšok – vynález herečky Leony W. Chalmers. Bohužiaľ, vojnové obdobie a nedostatok gumy jej podnikanie rýchlo ukončili.

 

QuestAj v 40. rokoch by sme stále našli ženy, ktoré využívali akési podomácky vyrobené handričky – naskladaná bavlnená látka, ktorú mohli doma jednoducho oprať. V tomto období prichádza na trh aj Quest deodorant powder. Tento púdrový deodorant mal neutralizovať zápach krvi a aplikoval sa priamo na vložky. V 60. rokoch sa začali vynárať nové vynálezy. Lubrikované tampóny bez aplikátorov, podväzky (áno, ešte stále sa nosili) sa začali vyrábať v bielom a na scénu prišla opäť Leona W. Chalmers so svojim kalíškom. Opäť neuspela.

 

Nastupujú 70. roky a s nimi konečne prichádzajú nalepovacie vložky, ktoré držia na mieste a tým sa končí éra „podväzku“. Ženy môžu konečne smelo športovať! Nič však nie je iba ružové a táto doba priniesla aj zopár prešľapov – tampóny napustené rôznymi vôňami, ktoré mali eliminovať zápach, či super-absorpčné tampóny. Spolu s nimi prichádza na scénu syndróm toxického šoku, ktorý v tom čase vzal život vyše 40 ženám. Chvalabohu, netrvalo dlho a ľudia si to spojili práve s vysoko absorpčnými tampónmi. 80. roky sú čas modrej tekutiny – tá sa stala reklamným prostriedkom, ktorý demonštroval absorpčné schopnosti vložiek v reklamách. V 90. rokoch trh s intímnymi potrebami vystrelil na 2.4 miliardy a môže za to aj nový objav - „krídielka“, ktoré sa stali súčasťou vložiek. Najmä po roku 2010 si ľudia začínajú všímať, že s niektorými vložkami to nie je úplne kóšer. Náhodné testy objavujú bielidlá, stopy po pesticídoch a iné vagíne a celkovému zdraviu nelahodiace chemikálie. A i bez chemikálii sa ľudstvo začína zamýšľať nad tým, že vložky a tampóny sú problém, ktorý treba riešiť. Milióny žien na planéte + množstvo vložiek a tampónov, ktoré používajú = nespočetné množstvá odpadu, ktoré ženy každý rok vyprodukujú. A tak, pre tentokrát až do dnes, prichádzajú menštruačné kalíšky (a iné, voči planéte ohľaduplné, riešenia), ktoré ženám dokážu slúžiť až 10 rokov a ušetriť im nemalá peniaze za každomesačné krvácanie. V roku 2012 vzniká OrganiCup (dnes už AllMatters), ktorý búra mýty o kalíškoch, šetrí planétu, podporuje množstvo žien na celej planéte a so svojim hypo-alergénnym vegánskym kalíškom ušetrí ženám približne 400 EUR za rok. A napokon, v roku 2018 prichádzame my, Plantkissed. Chceme byť súčasťou zmeny a práve preto bol OrganiCup jednou z prvých značiek, s ktorou sme začali spolupracovať.

 

Nik netuší, čo prinesie budúcnosť, ale môžeme si dovoliť predpokladať. Používaním kalíšku ušetria ženy peniažky, vyprodukujú menej odpadu a dajú do seba iba bezpečnú a spoľahlivú ochranu počas menštruácie. Veríme, že po prečítaní tejto červenej histórie bude každá žena aspoň trochu pyšnejšia na svoju menštruáciu. Predsa len, za posledné tisícročia si toho vytrpela celkom dosť. Nie je potrebné, aby ste verejne krvácali, ale aj vy môžete robiť osvetu. Povedzte kolegyni, sestre, susede, či kamoške, že keď sa ženy spoja, dokážu veľké veci. Napríklad výrazne zredukovať ročné množsvo vyprodukovaného odpadu. Tak čo, už máte svoj kalíšok?

 

Plantkissed

Zdroje článku:

The History of Periods: How Women Have Dealt With Menstruation Through the Ages - https://www.knixteen.com/blogs/the-rag/the-history-of-periods

Žena v tradičnej kultúre Slovenska: menštruácia, panenstvo, materstvo (so zameraním na nečistotu a tabu) - http://www.antropoweb.cz/cs/zena-v-tradicnej-kulture-slovenska-menstruacia-panenstvo-materstvo-so-zameranim-na-necistotu-a-tabu

Jedovaté svinstvo aj normálna vec. Prečo je menštruácia niečo, za čo sa (ne)treba hanbiť - https://style.hnonline.sk/vikend/510974-jedovate-svinstvo-aj-normalna-vec-preco-je-menstruacia-nieco-za-co-sa-netreba-hanbit

11 Ways Johnson & Johnson Has Empowered Women Worldwide for Over 130 Years - https://www.jnj.com/our-heritage/11-ways-johnson-johnson-has-empowered-women-pressforprogress

A Brief History Of The Menstrual Period: How Women Dealt With Their Cycles Throughout The Ages - https://www.medicaldaily.com/menstrual-period-time-month-history-387252

Earle Haas - https://en.wikipedia.org/wiki/Earle_Haas

Obrázky:

Maya - moon goddess - wikipedia.com

Hoosier -sanitary belt - mum.org

Questad - mum.org