Plánovanie, diárNie sme zástancami ani "hejteri" novoročných predsavzatí. Sme však zástancami CELOROČNÝCH predsavzatí, snov, plánov, cieľov, zoznamov a akejkoľvek formy bdelého a vedomého snívania a následnej práce za účelom dosiahnutia jednotlivých položiek zo zoznamu, či predsavzatí (volajte to, ako chcete). Nie je totiž tajomstvom, že pre väčšinu ľudí sú novoročné predsavzatia obrovským tlakom. A keď sa im predsavzatie nepodarí splniť do určitého termínu, nasleduje depka, seba-nenávisť a návrat do stavu (ak nie do horšieho), v ktorom jedinec prežil predchádzajúci rok. Nech už snívate o čomkoľvek, dovoľte nám podeliť sa s vami o pár tipov, ako si z príležitosti nového roka urobiť príležitosť nie na zmenu v nasledujúcom roku, ale v celom nasledujúcom živote.

 

  1. Urobte zo seba svoju vlastnú prioritu – a nečakajte na pekný dátum, začnite pokojne aj 31.12. Čo to znamená? Znamená to, že sa k sebe máte správať rovnako, ako sa správate k tej najmilovanejšej osobe. Chcite pre seba to najlepšie, zaujímajte sa o to, v akom stave máte zdravie, nerozprávajte sa so sebou vulgárne (nenadávajte si pri každej príležitosti), robte to, čo vám robí radosť, zbavte sa toho, čo vám vycuciava energiu, neponocujte, nejedzte neustále hlúposti, z ktorých vám je zle, zaujímajte sa o to, čo si natierate na telo, pleť, ukončite emocionálne upírske vzťahy, vzdelávajte sa, čítajte, cvičte a neustále „zvyšujte svoju hodnotu“. Pre nikoho iného. Pre seba. A buďte verní sami sebe – nerobte niečo iba preto, že to robí celý dav, alebo preto, aby ste niekam zapadli, zapáčili sa a podobne. Vy ste vy a váš život nie je o tom, aby vás mal každý rád a každému ste sa zavďačili. Akonáhle si to uvedomíte, váš život bude o 100% krajší a ľahší.
  2. Trpezlivosť. Nie iba v tomto roku, ale v celom živote. Naučte sa neponáhľať sa a rovnako nesúriť druhých. Začnite v malých oblastiach, ktoré sa zdajú také primitívne a bezpredmetné, no i tak v nich každý zlyháva. Máme na mysli napríklad: státie v rade do pokladne (bez frflania na predavačku), čakanie v čakárni u lekára (bez predbiehania), netrúbenie, nenadávanie + nelepenia sa na niekoho, kto ide 50 v obci (treba niečo dodať?), neskákanie do reči, nejazdenie 80 v dedine. Zabudnite na potrebu byť všade rýchlo, byť prvý, rešpektujte pravidlá a prijmite fakt, že život okolo vás plynie druhým ľuďom rovnako, ako vám. Robme si ho spolu krajším, nie nervóznejším. A správajme sa k druhým tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám.
  3. Počúvajte – nie však hocijako. Aktívne. To znamená, že keď sa s vami niekto rozpráva, odložíte telefón, odvrátite zrak od monitoru, prestanete myslieť na to, čo máte nakúpiť, čo chcete povedať, keď ten pred vami dopovie... Nedajte sa okrádať o čas, cenné rady, príbehy a rozhovory mobilom. Nie je to vari škoda, keď si predstavíte, že dedo/babka/mama vám chcú povedať niečo zaujímavé a vy zatiaľ čumíte do mobilu? Nik z našich blízkych tu nebude večne (ani my) a preto si vypočujme, čo nám chcú naši milovaní povedať. Mobil i maily počkajú a svet sa nezrúti, ak nejakú notifikáciu neskontrolujete ihneď.
  4. Športujte pre ten správny dôvod – a tým nie je nič iné, ako zdravie. Uvedomte si, že pohyb je pre ľudské telo odjakživa prirodzený a naša chrbtica i kĺby a v neposlednom rade naše psychické zdravie, si zaslúžia pravidelnú dávku pohybu. Učte svoje telo zvládať primeranú záťaž, vyberte si šport, ktorý vás baví a nechajte si ním vyfučať z hlavy nepríjemný pracovný mail, zhon, rozchod. Čokoľvek! Nás motivujú „maličkosti“. Napríklad – chceme sa raz vládať hrať s vnúčatami, chceme sa bez problémov zohnúť, či vstať z pohovky aj v 60tke, chceme odolnú chrbticu a kolená, chceme vládať cestovať aj vo vyššom veku a konečne si užívať voľno po celom odpracovanom živote. Ako náhle sa šport stane vaším spojencom a nie nepriateľom, dostavia sa aj veľmi príjemné estetické benefity v podobe vyrysovaných svalov, úbytku na hmotnosti, pridá sa aj lepšia nálada a kvalitnejší spánok. A to je veľmi príjemná partia do života ?
  5. Urobte to, o čom snívate už roky – oblial vás pot? Povedali ste si, že ešte nie je ten čas? A kedy bude? Nechceme dramatizovať, ale pri všetkom tom čakaní a kalkulovaní možno nenastane nikdy. A vôbec to nemusí byť vašou vinou. Stačí jeden chybný krok na prechode, jeden šmyk na aute, jedna upchatá cieva, jednoducho, je toho až príliš veľa na to, aby ste medzi sebou a svojím snom neustále udržiavali iba teoretický vzťah. Je to strašné klišé, ale nečakajte. Chceli ste vždy spísať recepty svojej starej mamy a mamy? Začnite! Túžite oprášiť španielčinu? Prihláste sa do jazykovky a nečakajte, kto sa pridá. Máte doma odparkované auto a bojíte sa šoférovať? Prihláste sa na kondičné jazdy. Neviete vystáť kolegov, šéfa, či samotnú prácu? Pozbierajte odvahu a rozpošlite životopisy. V dnešnej dobe už máme „liek“ takmer na všetko a s výhovorkami neobstojíte ani sami pred sebou. Či už je váš sen maličký, alebo je to riadny velikán, prestaňte čakať na vhodnú príležitosť a začnite príležitosť tvoriť vy sami!
  6. Majte svoje rituály a buďte im verná/ý – čo znamená toto magické slovo? Nebude vám treba žiadnu knihu kúziel. Ide o to, aby ste si uvedomili, v čom máte resty a čo (alebo kto) vám pomáha ich prekonávať. Napríklad – ste veľmi zlý spáč. Tak to konečne zoberte na vedomie a pochopte, že bez kvalitného spánku sa nedá fungovať. A krok číslo dva, zamyslite sa nad tým, čo vám pomáha so spánkom? Kedy ste sa naposledy dobre vyspali? Možno to bolo v hosťovskej izbe u vašich rodičov, kde je chladno a vonia tam z vankúšov levanduľa? Alebo to bolo na chate, kde nebol televízor? Čo vám z toho vyplýva? Prípadne príklad číslo 2 – ste neustále v strese. Zavŕtajte sa do svojej mysle a hľadajte. Predstava čoho vás instantne upokojuje? Viete, ono ten vzťah rituál a jeho účinok treba tak trochu aj vybudovať. Pracujte so svojou mysľou, učte ju na vône, napríklad, že levanduľa = spánok, alebo prechádzka bez mobilu = kvalitný reštart a vypnutie, naučte sa tešiť z maličkostí (upokojujúce a motivujúce môže byť aj to, že sa budete tešiť domov na varenie dobrej večere, pri ktorej si pustíte obľúbenú hudbu, podcast, že pri nej nebudete na instagrame, maily pôjdu bokom...). Jednoducho robte pravidelne to, čo vám robí dobre a váš život sa úúúúplne zmení. Pokojne to môže znamenať vôňu a chuť mätového čaju po jedle, ktorý bude znamenať chvíľku pre vás, kedy len sedíte so svojimi myšlienkami a vychutnávate si chuť byliniek, ktorá znamená, že som po jedle a pripravená/ý ísť týmto dňom ďalej. Hovoríme - maličkosti.

Želáme vám ten najlepší krok a tempo do Nového roka! A hoci by mal byť prvým krokom trebárs i zakopnutie, nestresujte a nerobte z toho urýchlené závery. Máte pred sebou nielen jeden rok! Ba priam celý zvyšok života na to, aby ste sa zlepšovali a boli každým rokom tou najlepšou verziou seba samého! Nebuďte na seba prísni a doprajte si radosti, slasti, buďte milými ľuďmi a vnímajte okolie. Prírodu, ľudí, rodinu, partnera. Počúvajte. Radujte sa z maličkostí. Žite v prítomnosti, no zároveň sa nebojte klásť si vysoké ciele a snívajte. Vo veľkom! Ďakujeme za Vašu priazeň v našom prvom polroku existencie. Nesmierne si to vážime a veríme, že vás budeme baviť aj naďalej. Štasný Nový rok, Plantkissáci!

Plantkissed

 

Zdroje:

obrázok - STIL unsplash.com