Rozšírené póryPór – kde sa vzal a načo mi je?

Póry sú malé otvory našich vlasových folikulov a mazových žliaz, cez ktoré sa mikroskopické častice a sébum dostávajú na povrch pokožky. Sébum je telu prirodzený „olej“, ktorý pomáha udržiavať hydratovanú pleť. Cez tieto póry však nie je vylučovaný pot, na to nám slúžia iné póry.

 

Hoci nás vedia veľmi vytrápiť, póry sú pre zdravie pokožky veľmi dôležité. Sébum sa stará nielen o vlhkosť pleti, ale aj o ochranu pred baktériami a špinou.

 

Pór - prečo ho na sebe vidím a na druhých nie?

Malé, ba vlastne neviditeľné póry sú dnes kozmetickým hitom číslo 1. Odvšadiaľ sa na nás valia produkty, ktoré nám ich vyzmizikujú, vyplnia, vytiahnu z nich všetku špinu. Sľubujú nám to podkladové bázy, make-upy, fixovacie púdre, ale aj masky, krémy, či séra. Pravdou však je, že póry má každý. A vždy ich bude mať. Možno sa vám to tak nezdá, keď skrolujete instagramom, či si pozeráte fotky s dokonale hladkými tváričkami kozmetických kampaní. Treba si však uvedomiť, že tieto fotky prešli veľkou úpravou. Čo skutočne ovplyvňuje vzhľad pórov, nie je photoshop, ale naša gentika, typ pleti, strava, hormóny (nie priamo, ale ovplyvňujú vylučovanie kožného mazu a teda i vzhľad pórov), hrúbka pokožky, naša kozmetická rutina (dekoratívka i starostlivosť), čistota pórov a v neposlednom rade i vek.

Mastná pokožka má prirodzene viditeľnejšie póry, nakoľko produkuje viac séba. Predtým, ako však začnete závidieť suchej pleti fakt, že na nej póry takmer vôbec viditeľné nie sú, vedzte, že suchá pokožka sa musí omnoho viac snažiť (na čele s vami, ako s jej majiteľkou), aby si udržala oleje a vlhkosť. Inak bude vysušená, rozumej stratí vlhkosť, pružnosť a vrásky prídu omnoho skôr, ako by sa patrilo. Zmiešaná pleť je niekde medzi – póry sa ukazujú zväčša iba na T zóne, ktorá sa mastí najviac. Ďalej platí fakt, že čím je pleť hydratovanejšia a pevnejšia, tým menšie sa póry javia. Samozrejmosťou je tiež to, že čisté póry vyzerajú byť menšie a prirodzene nás i menej trápia. Ak pokožka tvorí priveľa mazu, pór sa upchá odumretými bunkami, baktériami a nečistotami, môžu vzniknúť zatvorené komedóny (biele bodky), alebo otvorené komedóny (čierne bodky). Ak takýto stav pokračuje, dochádza k akumulácii keratínu a mazu a komedónovej expanzii, následne až k ruptúre jeho steny (vzniká pustula). Následná extrúzia keratínu a mazu je príčinou zápalu, čo je vlastne reakcia nášho imunitného systému zvýšením počtu neutrofilov a lymfocytov. Čo sa hrúbky pokožky týka, čím je pokožka tenšia, tým sú póry viditeľnejšie. To je fakt, ktorý naprogramovali vaše gény. Rovnako ako fakt, že ak už raz máte póry určitej veľkosti a vaša pleť je náchylná na upchávanie pórov, musíte sa s týmto faktom naučiť žiť a naučiť sa o takýto typ pokožky starať. Ak vás chytá panika, lebo neviete, čo teda s týmto životným údelom narobíte, nemajte obavy. Dnes vám povieme:

 

  • Aké sú príčiny upchávania pórov?
  • Ako ovplyvňuje vzhľad pórov naša strava?
  • Ako ovplyvniť produkciu séba?
  • Aké zložky v kozmetike sú v takomto prípade najlepšie?

 

Vlasový folikul a mazová žľazaNáchylnosť na upchávanie pórov a formovanie akné je, ako sme už spomínali, daná geneticky. Ovplyvňuje to však aj stres, užívanie a používanie niektorých liečiv, baktérie v póroch (propionibacterium acnes), naša životospráva aj naše hormóny. U žien môže byť príčinou zvýšená hladina testosterónu, ktorý si zrejme spájate najmä s mužmi. Pokožka s akné má vyššiu aktivitu enzýmu 5-alfa-reduktázym, ten mení testosterón na silnejší androgén – dihydrotestosterón. Hormonálne výkyvy a následne akné sa môžu vyskytovať a vystreliť počas tehotenstva, pred menštruáciou, počas puberty, pri striedaní rôznych antikoncepčných metód proti otehotneniu a vedia nás prísť potrápiť ešte aj spolu s príchodom menopauzy.

Ďalej treba podotknúť, že u ľudí, ktorým sa tvoria zatvorené komedóny a iné druhy akné, existuje jeden kolotoč. Lipidová vrstva kože obsahuje nízku hladinu kyseliny linolovej, na čo pleť reaguje zvýšenou tvorbou kyseliny olejovej a nadprodukciou mazu. Pecka, však? Prečítajte si to ešte raz. Pleť náchylná na akné obsahuje primálo kyseliny linolovej, omega 6 mastnej kyseliny a paradoxne na to reaguje tvorbou inej kyseliny, ktorá zvyšuje tvorbu mazu a vaše šance na tvorbu akné. Máme to? ? Ok, poďme ďalej.

 

Prečo sa teda póry upchávajú?

Pór si predstavte ako tunel, ktorým sa na povrch dostávajú odumreté bunky, sébum, nebodaj sa pridružia baktérie, nejaká „špina“. Nie každý tunel takýto nával vydrží. Ak sa upchá a táto zmeska sa dostane na povrch, vytvoria sa čierne bodky. A nie, nie je to špina a neznamená to, že máte špinavú pleť, ako sa mnohí mylne domnievajú. To vám „len“ zoxidovalo sébum na pleti. Tak, ako zoxiduje prekrojené jablko na vzduchu.

Pór sa primárne upchá a akné sa formuje z dôvodu:

 

  • hyperkeratinazácie – alebo aj nefunkčnej obnovy buniek. Bunky stien folikulárnych kanálikov sa nadmerne množia, čo spôsobí vytvorenie zátky zabraňujúcej odtekaniu kožného mazu. Vznikajú komedóny vo farbe pokožky (uzatvorený komedón alebo mikrocysta) a pokožka pôsobí, že ma zrnitú štruktúru, alebo s čiernou bodkou (otvorený zoxidovaý komedón)
  • hyperseborey – nadmerná tvorba kožného mazu. Deje sa to najmä vplyvom hormonálnej aktivity, ako sme spomínali často počas puberty, tehotenstva, či s nástupom menopauzy, v období dlhodobého stresu (produkcia kortizolu).
  • bakteriálnej proliferácie – kožný maz je veľmi skvelý hostiteľ - baktéria Propionibacterium acnes sa tu ľahko premnoží a môže spôsobiť zápal

Aký dopad má na to naša strava?

Jedným z najväčších zabijakov čistej pleti je... CUKOR. Chudák, sám o sebe za to nemôže. To, čo z neho robí takého ničomníka je reakcia, ktorú v tele spôsobuje. Ak človek konzumuje priveľa cukru (hovoríme o rafinovanom cukre s vysokým glykemickým indexom), kozmetika bude hrať v úlohe vašich čistých pórov veľmi malú rolu a nečudujte sa, keď vám nebude prinášať výsledky, ktoré si želáte. Konzumácia cukru priamo ovplyvňuje naše hormóny – telo po konzumácii premení cukor na glukózu, ktorá prúdi krvou, zvyšuje sa produkcia inzulínu, ktorý manažuje cukor v krvi. Keď inzulín prudko vystrelí, vzniká reakcia, ktorá pórom hovorí, aby produkovali viac séba. Tie sa teda javia ako väčšie (plný pór = väčší pór), zároveň sa póry stávajú náchylnejšími na upchatie spomínanou zmesou = maz + nečistoty + odumreté bunky. Čo s tým? Redukovať tento doslova zbytočný cukor v strave. Naozaj nepotrebujete cukor v káve, ani cukrík po jedle, ani džús k obedu. Okrem toho, sú to prázdne kalórie, ktoré sa oplatí ušetriť a radšej si ich zjesť napríklad v podobe ovocia ? To je okrem iného plné antioxidantov, či karoténoidov, ktoré sú nesmierne prospešné pre našu pleť.

 

Na tomto mieste by sme ešte radi podotkli, že každým rokom pribúdajú dôkazy o prepojení odtučnených mliečnych výrobkov a zvýšeného výskytu upchatých komedónov. Ak vás doteraz ešte nikto a nič nepresvedčilo, spravte si malý pokus a vylúčte mlieko zo stravy aspoň na týždeň. Radšej 1x zažiť, ako 100x počuť, či čítať.

 

Strava teda v živote a vzhľade vašich pórov (a následného akné) hrá nemalú rolu. Ba priam, je doslova hviezdou tohto predstavenia. Krátkodobé riešenia nie sú cesta. Vašou prioritou by mala byť zdravá životospráva a bonus k tomu bude fakt, že manažment produkcie kožného mazu bude šliapať ako hodinky. Výnimočne prospešné pre vás budú potraviny bohaté na zinok (ovsené vločky, ryby, orechy a semená, brokolica, nelúpaná ryža) a dostatočný príjem vitamínov A (ryby, rybí tuk, mrkva, mango, marhule) + D (pobyt na slnku, vajcia, losos).

 

Starostlivosť o pleť

Produkciu kožného mazu viete riadiť aj starostlivosťou o pleť. Vyhýbajte sa však zmatňujúcim a vysušujúcim produktom. Pleť treba jemne čistiť každý deň, nie však priveľa. Najideálnejšie pre takýto typ pleti sú gélové čistítka s obsahom surfaktantov – to je to, čo na seba viaže oleje z pleti. Fyzické scruby a pílingy nie sú pre takýto typ pleti zväčša správnou voľbou. Ani čistítka, ktoré obsahujú veľmi malé častice určené na píling, hoci sa na nich udáva, že sú vhodné na každý deň. Pre pleť so sklonom k upchávaniu pórov a pleť náchylnej na tvorbu vyrážok je to priveľká trauma. Pozor si teda dajte aj na čistenie kefami. Dokonca i mikrodermabrázia môže poškodiť komedonálne lézie. Ďalším pravidlom je, že nič, čo je určené na čistenie pleti, na pleti nemôže zostať. Môže sa to javiť ako jasná vec a predsa nájdeme na svete obrovské množstvo žien, ktoré si na pleti nechávajú napríklad micelárnu vodu. Aj čistiace vody treba zmyť (nemáme na mysli tonery).

 

Za účelom manažovania produkcie kožného mazu si vyberajte produkty s obsahom zinku (účinne reguluje produkciu séba zvonka, aj zvnútra), niacinamidu (vitamín B3). Skvelý je aj vitamín E a všeobecne antioxidanty, ktoré zabraňujú okrem iného oxidácii séba na povrchu pleti. Na ten istý účel je nevyhnutné (!) aj kvalitné širokospektrálne hydratačné SPFko. Aby ste napravili škody hyperkeratinazácie, budete potrebovať vitamín A, lebo je rozpustný v tukoch – veľmi dôležité - (vo forme retinoidu, my máme hneď dva skvelé produkty od OSKIA LONDON - sérum level 1 alebo level 2), BHA kyseliny (predovšetkým kyslinu salicylovú, obsahuje ju náš Citylife cleansing concentrate ) + AHA kyseliny (stačí si vybrať, OSKIA má rovno 2 masky – Renaissance i Liquid Mask, či dokonca kvetový toner s exfoliačnými účinkami), prípadne všetky tieto 3 zázračné zložky, samozrejme v primeranom množstve. Kyselín sa netreba báť, majú pre nás neskutočné množstvo benefitov od zlepšenia hydratácie, cez čistenie pórov do hĺbky, po „odpratanie odumretých buniek. Pleť sa poteší aj skvalénu a ceramidom (Nutri-active day cream).

 

Vašou alfa a omegou by mala byť aj hydratácia (na noc i cez deň + SPF). Ľudia s pleťou náchylnou k upchávaniu pórov, majú často narušenú bariéru, ktorá chráni pleť pred stratou vlhkosti. A ako sme spomínali vyššie, takáto pleť je často chudobná na kyselinu linolovú. Tú teda treba na pleť dostať produktami. Často sa stáva chyba a ľudia siahajú po olejoch v domnienke, že je to TO najhydratačnejšie pre pleť, čo existuje. Nie je tomu tak. Oleje majú rozdielne profily mastných kyselín, čo znamená, že olej je potrebné si VEDIEŤ vybrať. Tak, aby bol vhodný pre konkrétny typ pleti. Pre takýto typ pleti sú najvhodnejšie tzv. suché oleje, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a majú nízky obsah kyseliny olejovej. Takéto oleje pokožku vyživujú, harmonizujú a pomáhajú jej s reguláciou kožného mazu. Patria sem napríklad šípkový, hroznový, jojobový, pupalkový, či konopný olej.

 

Čo sa týka zložiek, ktorým by ste sa mali vyhýbať, nedá sa jednoznačne povedať - tohto sa nechytajte, to je zlé, to vás upchá, pretože vždy sa nájde svetlá výnimka, ktorá dokonca dokáže existovať s kokosovým olejom namiesto krému a nebude mať na pleti 1 upchatý pór. Pleť môže byť hypersenzitívna kvôli spomínanému poškodeniu bariéry a bude sa viac zapaľovať, či bude reagovať zvýšeným upchávaním pórov (zhoršenie stavu môže byť pre niektorých aj po pobyte na slnku). Ale keď už sme načrtli túto tému, stojí za to vyhýbať sa olejom, o ktorých sa vie, že majú vysoký obsah kyseliny olejovej (olivový, avokádový, mandľový, makadamiový olej, či bambucké maslo a spomínaný kokosový olej). Pozor si dajte aj na stylingové prípravky na vlasy, šampón, či sprchové mydlo. To všetko by ste mali z pokožky dôsledne zmyť. Rôzne huncútstva môže mať na starosti aj dekoratívna kozmetika – najmä lícenka, či rúž, respektíve produkty s obsahom červeného a žltého pigmentu, ktorý používate na tvár. Snáď teda ani netreba pripomínať, že vaše kozmetické štetce by mali byť pravidelne čistené.

Hoci sa pór javí ako superhrdina, nemá žiaden sval. Z toho vyplýva, že sa nevie otvárať a zatvárať, ako sa kedysi (často i dodnes) zvyklo hovoriť. Dnes už však vieme, že dokážeme ovplyvniť jeho viditeľnosť (pamätáte? čistý pór = menší pór a opačne).

 

Čo robiť, keď je na pleti doslova vojsko upchatých pórov?

  1. Naparovanie – pór vystavený teplu ľahšie „vydá“ svoje nečistoty. Pozor však na dĺžku a intenzitu naparovania. Nerobte to príliš často, ani v príliš horúcej teplote. Teplo akceleruje starnutie pleti. Naparený pór je teda pripravený na extrakciu, zároveň lepšie prijíma zložky z produktov (keď je čistý). Naparovaním je v podstate aj kúpeľ, či taká o niečo dlhšia sprcha. Prípadne si cez hlavu prehoďte uterák a nahnite sa nad nádobu s teplou vodou, do ktorej môžete pridať napríklad harmanček, nechtík, soľ. Alebo si uteráčik namočený v takejto vode priložte na niekoľko minút na tvár.
  2. Extrakcia – pór je naparený a pripravený byť vytlačený. Ak neviete, ako na to, nechajte to na odborníkov. Neodborné vytláčanie narobí viac škody, ako osohu. Nikdy si póry nevytláčajte prstami! Za nechtami je veľmi veľa nečistôt. Poslúži vám na to špeciálny nástroj s očkom na konci. Počas vytláčania musí byť všetko striktne sterilné. Od vášho nástroja, po následnú starostlivosť o póry po extrakcii.
  3. Následná starostlivosť – pleť ošetríme tonerom, špeciálnym sérom a krémom. Tak, ako sme celý tento proces dôsledne začali, je potrebné ho dôsledne aj ukončiť. Preto tento krok určite nevynechajte.

 

V kozmetických salónoch, či v ordinácii kožného lekára sa možno stretnete aj s riešením, ktoré bude zahŕňat benzyl peroxid. Ako už jeho názov napovedá, je to typ peroxidu, tento konkrétny zabíja baktérie spôsobujúce akné. V USA je nesmierne populárny a dokonca i voľne dostupný v mnohých kozmetických produktoch. Ak vám ho lekár predpíše, odporúčame vám zvážiť jeho používanie. Googlite reakcie, skúsenosti, nežiaduce účinky. Hoci ho totiž mnohí odborníci uznávajú, benzyl peroxid má zrejme rovnaké množstvo svojich odporcov. Pleť totiž veľmi vysušuje, je v podstate dosť agresívny (ako bielidlo) a nie každá pleť ho dokáže tolerovať. Dajte najskôr šancu kyseliny salicylovej, retinoidom, produktom s obsahom síry, či kyseliny azealovej (je bezpečná aj v tehotenstve, narozdiel od kyseliny salicylovej).

 

Pamätajte, nedajte sa ovplyvniť dokonalými fotkami a hladkými tváričkami na instagrame, či na reklamných kampaniach. Mať póry je ľudské :) Veríme, že vďaka nám sa o ne budete vedieť postarať a póry vás tak budú trápiť oveľa menej - budú totiž čisté, na pohľad menšie a to je to hlavné, čo pre ne môžete urobiť!

 Plantkissed

Zdroje článku:

Transepidermal Water Loss

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/transepidermal-water-loss

CLOSED COMEDONES: Q&A WITH DERMATOLOGIST DR DRAY

https://www.youtube.com/watch?v=yP8FxbMAciw&list=LL4gWKmfgV8zm6Vk6l9V1zvA&index=3&t=0s

Acne

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047

Akné

https://sk.wikipedia.org/wiki/Akn%C3%A9

Akné

http://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/akne

Akné

https://lekar.sk/clanok/akne

Dry Skin? Your Moisture Barrier May Be Damaged & Here’s How To Fix It

https://blog.reneerouleau.com/dry-tight-irritated-skin-your-moisture-barrier-might-be-damaged/