Vyhledat

40 vecí, ktoré robíme, hoci (často) vieme, že nám škodia


Časté neresti

Ahojte priatelia! Všimli ste si na niekom vo svojom okolí, že sa neustále sťažuje? Rieši vyrážky v dospelosti, chodí do práce so zombie vačkami pod očami, neustále behá po lekároch a vyštekne na vás čosi podráždené aspoň 2x denne? My ľudia to tak trochu máme v sebe – frfleme, že je s nami zle, že sa máme zle, obviňujeme nešťastie, boha, genetiku a pritom je to možno (so všetkou úctou) celé často naša vina (v 80% prípadoch). Máme na vás prosbu - skúste si v hlave nasledujúci zoznam odškrtávať. Nemusíte sa s tým nikomu priznávať. Berte to ako taký poctivý test, buďte úprimní sami k sebe a na konci zoznamu sa zamyslite nad tým, v koľkých bodoch ste sa našli. Veríme, že keď to na vás bude kričať takto čierne na bielom, nejaká skladačka vo vašej hlave sa pohne a vy opustíte svoju bublinku nechápania „prečo som stále chorý/á, mám zlú pleť, pokazené trávenie, každý a všetko ma rozčuľuje, nespávam....“ Hor sa na to! (Pre lepšiu spojitosť píšeme v prvej osobe :)

 1. Môj tanier by sa pred skúseným výživovým poradcom zrejme neobhájil.

 2. Pravidelne diétujem, skúšam všetko, čo na mňa instragram, influenceri, telka, alebo youtube vychrlí. Vôbec sa pri tom nezamýšľam nad svojím životným štýlom, svojou postavou, zdravotným stavom, nad svojou disciplínou, ani nad tým, či je takýto štýl stravy udržateľný.

 3. Na základe najnovšieho boomu v podobe diéty, ktorú držím, sa (väčšinou) nelogicky vyhýbam určitým potravinám, zložkám, alebo skupine potravín, či makroživín (u žien je to často strašidelný nedostatok bielkovín a priam až náboženské vyhýbanie sa tukom). Zväčša tak skončím v extrémnom kalorickom deficite, za svoj neúspech obviním chleba, cestoviny a keďže „to nedávam“, skončím (občas dokonca i priberiem viac, ako zo mňa ubudlo). Nevadí, niekde tam na mňa predsa čaká ďalšia zázračná (najlepšie 3-týždňová) diéta.

 4. Vodu vypijem zväčša až vtedy, keď pociťujem začínajúcu bolesť hlavy. V preklade = pijem žalostne málo.

 5. A ak pijem, sú to väčšinou samé bublinky, sladené nápoje, sladká káva, sladký čaj. Hlavne, nech to je sladké (hoci aj umelo sladké)!

 6. Čo je lepšie ako ľadová káva, či ľadová voda v lete? Hádam nebudem piť vlažné nápoje, keď je vonku 35 stupňov?!

 7. Na druhej strane nepohrdnem ani horúcim nápojom v zime. Nie je nič lepšie, ako si obariť jazyk a poslať jeden „priateľský“ teplotný šok tráviacej sústave.

 8. Jedlo hlcem, ako keby mi niekto stopoval čas. Počas obednej prestávky sa vo mne jedlo dokáže stratiť behom 5 minút. Doma s tým tiež neotáľam, jem „za behu“ a zvládnem pri tom multitaskovať.

 9. Som ako bezodný sud. Ak mi niečo chutí, nepoznám hranice a väčšinou sa napracem do prasknutia.

 10. Počas jedla stíham sledovať telku, klábosiť s kolegovcami, vybavím telefonáty, ocheckujem instagram. V takýchto prípadoch nemám poňatia o tom, čo robia ústa a o poriadnom požutí potravy môže moja tráviaca sústava iba snívať.

 11. Nevidím problém v neskorom jedení. Večer totiž neviem prestať a na spánok sa ukladám často až s nepríjemným pocitom prejedenia sa. Dobrú nôcku, žalúdok. Ja idem spať, ty makaj!

 12. Ak sa predo mnou vyskytne miska chipsov, nespoznávam sa. Strácajú sa vo mne rýchlosťou svetla. Moju disciplínu často prelomí aj čokoláda, sladkosti plné rafinovaného cukru, fast-food, hranolky, langoše, wafle, jednoducho všetky tie veci, ktoré páchnu spracovaním, umelinou, soľou, sladidlami.

 13. Solím a korením, akoby zajtra mala zmiznúť všetka soľ a korenie zo sveta.

 14. Hoci mám potravinovú intoleranciu, nemám vôľu. A tak sa „veselo“ tvárim, že v tej mliečnej čokoláde nie je laktóza, alebo v tom čerstvom rožku nie je lepok.

 15. Ponocujem. Najspoľahlivejšie ma v bdelom stave udrží telka, telefón, alebo notebook (čo vám poviem, som fanúšik elektromagnetického smogu). Nuž, zajtra budem asi nepoužiteľný/á.

 16. A keď je reč o mobile – som úplný závislák. Nechcem žiadne appky, ktoré merajú čas strávený na telefóne. To číslo by ma zabilo!

 17. Ráno posúvam budík do posledného možného (stihnuteľného) času. Potom vyletím, ako raketa, nestíham, hlcem raňajky, horúcu kávu (ak vôbec) a pekne krásne sa vystresujem hneď v prvých minútach nového dňa. Kortizol na hrad!

 18. Počas cesty do práce (školy) sa rozčuľujem snáď úplne nad všetkým. Všetko mi vadí. Pomalí šoféri. Príliš rýchli šoféri. Zápcha. Nestihnutý autobus (posunutý budík, žeby?). Vôbec si nepripustím, že by to mohol byť dôsledok môjho ponocovania a odsunutého vstávania. Takúto náladu si väčšinou udržím aj po zvyšok dňa.

 19. V stresovaní sa a v rozčuľovaní pokračujem aj v práci (škole).

 20. Keďže mám toho faaaaakt že veľa, všetky moje osobné potreby odsúvam do úzadia. Aj tie najzákladnejšie. Svoje telo presvedčím o tom, že netreba piť vodu, cikať, jesť.... Práca predsa nepočká!!!!!!

 21. Výťah, eskalátor, auto – to je moje. Mám predsa drahé členstvo vo fitku, načo by mi v živote bolo trochu prirodzeného pohybu v podobe chôdze?!

 22. A keď už do toho fitka zavítam, pohybujem sa medzi dvoma extrémami. Buď sa tam zašívam a viac pozornosti, ako moje telo, dostáva môj mobil alebo môj parťák, s ktorým debatíme o úplne všetkom, alebo sa tam idem zničiť do úmoru a skúšam krkolomné cviky z Instagramu. Tie, čo ukazovala tá fitness influencerka, čo propaguje detox čaje (bez kvalifikácie, ale veď ju sleduje 60 tisíc ľudí, určite vie, čo robí). Vôbec si neuvedomujem, že by možno bolo fajn na začiatok zvládnuť techniku základných cvikov a vyhýbať sa riziku zranenia.

 23. A k tomu cvičeniu – cvičím každý deň! Musím!!!!!!!! Cvičenie považujem za svoju povinnosť, určite nie za psychohygienu, odmenu, či relax. A regenerácia? Na to nemám čas, musím cvičiť!

 24. Alebo opak – necvičím nikdy. Hoci lekár spomínal, že by to prospelo chrbtici, hoci sa hrbím, hoci mám nadváhu.... Kedy má človek žiť, keď po práci treba ešte aj cvičiť?

 25. Hoci ma trápia vyrážky aj dávno po puberte, vôbec si to nespájam s tým, čo robím a ako žijem. Po posilke nechám pot na pleti aj niekoľko hodín a často cvičím s make-upom, telefón je rajom pre baktérie (občas ho pretriem tričkom), klávesnicu a myš v práci si nečistím, vankúš periem sporadicky spolu s ďalším posteľným prádlom (dá to nejaký klasický prací prach z drogérky), keď som v strese, chytám si tvár, škriabem sa... Toto predsa nemôže mať vplyv na stav mojej pleti, nie?

 26. Čo sa kozmetiky týka, kupujem všetko. Potrebujem to všetko. Starostlivosť o pleť pozostáva minimálne z 10 krokov, neustále ju pílingujem (nepohrdnem ani kombináciou fyzický a chemický píling). Je tu aj malá možnosť, že netuším, či produkty aplikujem v správnom poradí. A možno ani nemám správne produkty pre svoj typ pleti. Ale toto predsa tiež nemôže mať vplyv na stav mojej pleti, nie?

 27. Alebo nekupujem nič. Načo je kozmetika. Mám svoj kokosový olej. Ale prečo mám stále upchaté póry? Fakt, že tento olej je na stupnici komedogénnosti (upchávania pórov, 0-5) štvorka mi akosi ušiel a neprikladám tomu váhu.

 28. Nestarám sa o očné okolie. Alebo o krk, dekolt. O pokožku tela, rúk. Alebo o toto všetko a moja pozornosť ide výhradne pleti (ak vôbec).

 29. SP čo? SPF nepoužívam. Chcem sa predsa opáliť. (alebo mám iný, rovnako ehm, hlúpy dôvod)

 30. Keďže sa chcem opáliť, na slnku sa točím, ako také kura na grile. Najlepšie od 11-16, nonstop.

 31. V zime sa vypekám v solárku. Radšej nech mi nikto neráta, koľko peňazí tam už z môjho vačku poputovalo.

 32. Občas zaspím bez odlíčenia. A ak mám tzv. no make-up day, ani sa neobťažujem s nejakým čistením pleti.

 33. Môj život – to je kolotoč tráviacich ťažkostí. Či už je to zápcha, kŕče, hnačka, bolesť, nafukovanie, neriešim to. Zvyk je železná košeľa a akosi už akceptujem fakt, že sa nikdy nebudem mať lepšie.

 34. Som svoj najhorší kritik. Moje rozhovory s mojím Ja pozostávajú väčšinou z nepublikovateľných nádavok, ktoré zo seba na svoju adresu chŕlim vždy, keď sa mi niečo nepodarí.

 35. Zvyknem si dať večer pohár vínka, v lete radlera, pivko. Žiadne litre netečú, ale takýchto dní je v týždni celkom dosť. Veď pohár vínka je zdravý, či?

 36. Sprchujem a umývam sa veľmi (naozaj veľmi) teplou až horúcou vodou. Následky pre pokožku neriešim, mne je to príjemné.

 37. Fajčím. Aj keď to stojí majland. Aj keď to druhým smrdí. Aj keď viem, že to škodí.

 38. Vo všeobecnosti si nevenujem veľa pozornosti. Ak ma niečo dlhodobo bolí, alebo trápi, nechávam to tak a verím v silu zmiznutia všetkých mojich bolestí. No a čo, že ma podozrivo často bolí zub, koleno, hlava. Veď hovorím – práca nepočká! Lekár áno.

 39. Verím v silu vitamínov – až tak, že prekračujem denné odporúčané dávky. Prečo nie? Veď vitamíny sú zdravé, moja strava nie, takže sa to isto vyváži.

 40. Klamem si. Takmer vo všetkom. Presviedčam sa, že môj citovo upírsky vzťah nie je až tak zlý, že moja práca, kde trávim 12 hodín denne bez akýchkoľvek benefitov a voľna nie je až tak vyčerpávajúca, klamem si, že oddych, relax, koníčky nepotrebujem. Som otrokom mnohých ľudí, od šéfa, cez negatívnu kamošku, po despotického a nemilujúceho partnera. Bojím sa zmeny a klamem si, že ju nepotrebujem.

Celkom slušný zoznam, nemyslíte? Pomohli ste nám ho písať aj vy, prispeli sme vlastnými prehreškami i hriechmi známych, kamarátov, rodiny. Otázkou je, čo to s nami urobí. Čo všetko treba na to, aby človek konečne prestal so zlozvykmi, hoci veľakrát vie a dokonca i vidí, či cíti, že mu škodia? Zoznam sme naschvál chceli dlhý, strašidelný. Ale pokračovať by sme zrejme vedeli aj do 100-vky. Svoje prehrešky možno skryjete pred svojím okolím, ale pred sebou nie. A my to ani nechceme. Chceme, aby ste sa mali dobre. Zdravo. Pekne. Poďte s nami konečne do toho, do zmeny. Prvým krokom je uvedomenie, to by sme mali. Pokračovanie je na vás, dajte si na ňom záležať. A ak chcete, dajte nám o vašich nasledujúcich krokoch vedieť, budeme radi.

Váš Plantkissed, www.plantkissed.sk

Zdroje článku:

My, vy, oni, ony = ľudia

obrázok, koláž z unsplash.com

#Krása #Jedlo #Zdravie

0 komentář