Vyhledat

8 dôvodov, prečo nadobro prejsť na menštruačný kalíšok


Vitajte dievčatá (alebo aj veľmi ohľaduplní partneri, otcovia, bratia, kamaráti, ktorým zdravie žien vo svojom okolí nie je ľahostajné)!

Ešte stále sa nám stáva, že pri slovnom spojení „menštruačný kalíšok“, dostaneme ako odozvu od poslucháča pohľad typu „nechápem, o čom to tu hovoríš“, prípadne „to nie je nič pre mňa, znie to strašne nehygienicky“. A hoci dnes kalíšok dostať aj na rôznych zľavových portáloch ( po kvalite a pôvode týchto krikľavých zjavov radšej ani nepátrame) a v drogériách, informácie a osveta akosi chýbajú. A keďže my sme na kalíšok v našom e-shope od dánskej značky Organicup nesmierne hrdí, rozhodli sme sa, že osvetu si vezmeme takpovediac „na vlastné triko“. V hesle moje intímne partie si zaslúžia „tú najlepšiu partiu“, sa poďme spolu pozrieť na hneď niekoľko dôvodov, prečo by mal kalíšok nahradiť intímne vložky a tampóny vo vašej kúpeľni.

Menštruačný kalíšok

Poďme na to zľahka s dôvodom, ktorý zaujíma a presvedčí väčšinu ľudí (lebo matematiku neoklameš):

1. Kalíšok šetrí peniaze. Dovoľte nám povolať si na ukážku Janku Príkladovú, ktorej menštruácia pozostáva z 5-6 červených dní, 3-4 sú silnejšie, zvyšné sú už zväčša len tak dopočtu. Strieda tampóny s vložkami, na noc využíva na to určené, posledné dni sa „istí“ intímkami. Suma sumárum, na jednu menštruáciu potrebuje: 0,5 – 1 celé balenie tampónov po 16 ks/cca 2,70 eur, nočné vložky 12ks/2,99 eur, klasické vložky 10ks/1,20 eur a intímky za 2,70 eur. Často jej z tohto arzenálu vystane aj na ďalší mesiac, ale nikdy nie natoľko, aby už nasledujúci mesiac nemusela nič nakupovať. To znamená, že ak nám dovolíte zaokrúhliť to, mesačne Janka na túto párty minie zhruba 10 eur a ak sa teší dobrému zdraviu reprodukčných orgánov a môžeme predpokladať, že menštruuje každý mesiac, sme na sume 120 eur ročne. Úplne iná a ďaleko vyššia suma to bude u žien, ktoré každý mesiac vytrápia riadne silná menštruácia a vložky musia striedať kadžú chvíľu (o tampónoch takéto ženy ani nesnívajú). Zdá sa vám 26 eur za kalíšok veľa? Kalíšok znesie každý druh menštruácie, je bezpečný a nemusíte ho striedať s ničím iným, je tu pre vás každý mesiac (ten istý samozrejme) a ak sa oň dôkladne postaráte, bude vám verne slúžiť 5-10 rokov. To vám stihne ušetriť 600 až 1200 eur!!!!

Pritvrdzujeme a vyťahujeme tému „odpad“:

2. Vďaka prvému bodu máme už vcelku dobrú predstavu o tom, koľko toho Janka mesačne spotrebuje. A Janka sa týchto spotrebovaných pomôcok prirodzene zbavuje starým dobrým hodom do smetného koša. Dajme tomu, že z hore uvedeného Janka mesačne vytvorí cca 35 kusov odpadu, čo je ročne 420 kusov odpadu. Ak menštruuje v priemere 38 rokov, za život vyprodukuje cca

16 000 kusov odpadu. A takýchto Janiek je na svete cca 3 miliardy. To je cca 1,3 biliónov kusov odpadu ročne. Je teda na mieste zopakovať, že ak budete ku kalíšku ohľaduplná, poslúži 5-10 rokov a to je výrazný posun smerom nadol, nemyslíte?

Už naozaj prihára, vyťahujeme na vás nebezpečenstvá a tajomstvá zo sveta intímnej hygieny:

3. To, že v roku 2018 kontrolné a dozorné orgány nachádzajú stopy pesticídov, herbicídov a chemikálii vo vložkách, tampónoch a áno aj v kalíškoch, nie je žiadne sci-fi. Presne tak, čítate správne – pesticídy, to, čo sa vám zrejme zvyčajne spája s jablkami zo supermarketov alebo s pôdou. Zvyčajne k takýmto prípadom prichádza neúmyselne. No i tak – úmysel/neúmysel, naše intímne partie a reprodukčné orgány sú poklad, ktorý by mal byť v tých najlepších rukách. To znamená, že tu nemôže byť ani len reč o potenciálnych rizikách, stopách - jednoducho a polopatisticky povedané – okolo našej vagíny sa chemikália, pesticíd ani herbicíd nemá ani len mihnúť. Stávka na istotu je organický kalíšok od Organicup. Materiál je 100% jemný lekársky silikón, bezpečný, bez chemikálii, je certifikovaný ako cruelty-free Vegan Society, spĺňa všetky legislatívne požiadavky, je hypoalergénny a milujú ho ženy po celej Európe.

Ok, vytasili sme na vás tri hlavné a najdôležitejšie dôvody, no nekončíme a ešte pridáme:

  • Kalíšok je ideálny do vody, či už počas menštruácie a dokonca aj mimo nej. Slúži totiž ako bariéra medzi tebou a baktériami z bazénov. Takže ak si rodený vodný tvor a v bazéne si ako doma, nie je o čom. Navyše, kalíšok (na rozdiel od tampónu) nenasáva vodu do seba (a s ňou aj všetku tú chémiu a chlór z bazénovej vody)

  • Výrazne redukuje riziko syndrómu toxického šoku. Hoci je toto život ohrozujúce ochorenie veľmi vzácne, predsa len – jeho výskyt sa spája predovšetkým s užívateľkami vysoko-absorpčných tampónov, ktoré sú rajom pre baktérie, ktoré tak majú dostatok času rozmnožovať sa v tele a napáchať veľmi vážne následky na vnútorných orgánoch.

  • Kalíšok ťa ochraňuje až na 12 hodín (podľa intenzity menštruácie) a je spoľahlivý aj pri všetkých športoch, počas spánku a vďaka svojej spratnosti je skvelým spoločníkom na cestovanie.

  • Sadne každému a spoľahlivo ochráni aj ženy po pôrode, stačí si vybrať správnu veľkosť. Máme "áčka", ktoré sú pre ženy, ktoré nerodili, alebo majú slabú a normálnu menštruáciu a "béčka" pre ženy po pôrode, prípadne so silnou menštruáciou. Najoprúcejšou novinkou sú kalíšky "mini", určené pre tínedžerky a ženy s veľmi slabou menštruáciou.

  • Údržba kalíška je veľmi jednoduchá. Pred každou menštruáciou ho sterilizuješ cca 5 minút prevarením v čistej vode a všetko je pripravené. Okrem toho ho stačí počas menštruácie vždy iba vybrať, vyliať, vypláchnuť a môžeš ho smelo používať ďalej. Doma ti na jeho hygienu poslúži mydlo s neutrálnym pH a na verejných véckach poslúžia intímne utierky s neutrálnym pH, napríklad Organiwipes.

Organicup

A teraz zopár otázok, ktoré možno máš, no odpovede chýbajú:

Ako to celé funguje?

Kalíšok sa po steriliziácii zavádza podľa návodu, ktorý nájdeš u nás, alebo na obale. Je to podobné, ako zavádzanie tampónu. Nájdeš si polohu, ktorá ti vyhovuje – v sprche, s nohou na záchode, posediačky (alebo si čupneš), kalíšok zložíš a vložíš do vagíny. Prstom skontroluješ, či sa kalíšok prisal a roztvoril, možno dokonca započuješ zvuk, ktorý signalizuje, že sa kalíšok roztvoril a vytvoril tak vákuum. Ak sa pri prvom pokuse obávaš spoločenského trapasu, pokojne použi intímku, kým si nájdeš systém. Maj na pamäti fakt, že aj zavádzanie tampónu chcelo trochu cviku. Kalíšok hromadí krv, ktorú po cca 8-10 hodinách jednoducho vyleješ do záchodu a po umytí ho môžeš zaviesť znova.

Môžem používať kalíšok, ak som panna?

Áno, rovnako, ako zrejme väčšina dievčat – panien používa tampóny. Existuje riziko pretrhnutia panenskej blany, avšak podľa lekárskych štandardov žena zostáva pannou, kým nemá prvý sexuálny styk.

Budem celá od krvi, keď si kalíšok vyberiem? Neofrkám sa?

Ak postupuješ podľa návodu a opatrne, žiaden krvavý masaker nehrozí. Započuješ i ucítiš, keď sa kalíšok uvoľní. Pokiaľ na to nepôjdeš hŕŕŕ a kalíšok neotočíš dolu hlavou, maximálne si tak trochu zašpiníš prsty, rovnako, ako sa ti to môže stať pri zavádzaní tampónu.

Môže sa krv z kalíška vrátiť naspäť?

Kalíšok má veľa spokojných užívateliek aj medzi jogínkami, ktoré trávia veľa času dolu hlavou. Nemaj strach, nič nepôjde naspäť.

Bolí to? Neroztiahne ma to?

Ak to bolí, uvoľni sa, dýchaj a nestresuj. Väčšina ex užívateliek tampónov nemá s kalíškom žiaden problém. Ide tu o cvik a zvyk. Ak si doteraz používala iba vložky, bude to chcieť trochu času, kým si zvykneš. Správne vložený kalíšok však netlačí, nebolí a nespôsobuje nepohodlie, preto maj trpezlivosť a nájdi si systém. A čo sa roztiahnutia týka – niečo tak malé, ako kalíšok, ti zaručene nespôsobí ťažkosti a tvoja vagína sa určite neroztiahne do enormných rozmerov.

Môže sa vo mne kalíšok stratiť?

Stratiť sa nestratí (máme gravitáciu), ale ak ho posunieš priveľmi vysoko, môže sa stať, že s ním stratíš „kontakt“. Uvoľni sa, čupni si a použi svaly na to, aby si ho vytlačila smerom nadol, kým nedosiahneš na „šnúrku“. Tú už potom jednoducho schytíš a kalíšok jemným ťahom vyberieš.

Ako sme spomínali na začiatku, sme tu, aby sme šírili osvetu. Ašak vy nám môžete pomôcť - pretože keď sa ženy spoja, dokážu veľké veci! A navyše - určité informácie by v 21. storočí nemali byť tabu. Najmä pokiaľ sa jedná o orgány, ktoré spolu-vytvárajú život. Veríme, že sme pokryli a zodpovedlai mnoho otáznikov vo vašich hlávkach a zbúrali mýty o nechutnosti, nehygienickosti a možno sme sem capli aj zopár absurdných otázok, ale verte nám - aj také chodia :) A keby niečo, sme tu pre vás na www.plantkissed.sk (pokojne sa ozvite :)

Zdorje článku:

obrázky: Organicup

informácie o nebezpečenstvách a rizikách v dámskych intímnych potrebách pochádzajú z prieskumov agentúry ANSES (2018)

otázky a odpovede: Plantkissed a www.organicup.com

#Intímnahygiena #Menštruačnýkalíšok

0 komentář