Vyhledat

Akné v dospelosti (čo všetko má vplyv na našu pleť?)


Čistá pleť

Dovolíme si predpokladať, že ak ste klikli na tento článok, niečo nie je v poriadku. Mnohých z nás akné vytrápi počas strednej školy a berieme ako samozrejmosť fakt, že v dospelosti bude naša pleť čistá ako detské srdiečko. V 20-tke ešte prižmúrime očko nad nejakou príležitostnou vyrážkou, ale akné v 30-tke?! To boli všetky naše pubertálne sny o čistej pleti v dospelosti naozaj iba sny? So všetkým tým zdravým jedlom na tanieri, smoothies so superfoods za nekresťanské peniaze, kozmetikou, ktorú už niet kam odkladať a doplnkami stravy, ktorých názvy si už človek ani nevie zapamätať, nieto vysloviť, by sa akosi očakávalo (milá pleť), že v drogérii budeme už ako dospeláci siahať maximálne iba po BB krémoch a nie po make-upe s najvyšším krytím. Poďme sa spolu pozrieť, čo všetko môže byť príčinou vyrážok v dospelosti a možno si uvedomíte, čo je príčinou práve vašich vyrážok.

Ešte predtým však chceme zdôrazniť, že akné je úúúúúúplne normálna vec. Netreba sa zaň hanbiť, netreba zaň nikoho odsudzovať a už vôbec nie zosmiešňovať. Nejedna depresia zasiala semienko záhuby už v teenagerskom veku, kedy šikana naberá na obrátkach. Preto milí Plantkissáci, vysvetlite svojim deťom, bratrancom, sesternicám, kamoškám, že čistá pleť nie je všetko. Hoci to znie ako klišé, čistota musí byť v našom srdci a v mysli. Hľadajme teda spolu príčinu a neskrývajme následky.

 1. Poznajte svoj zdravotný stav – veru, veru. Najdôležitejšia vec. Dokonca dôležitejšia, ako projekt, na ktorom pracujete. Dôležitejšia ako to, že kolegyňa je na dovolenke a vy ju zastupujete. Ak vám telo vysiela dlhodobo náznaky, ba priam na vás už vrieska formou zapálených vyrážok na pleti, dekolte, chrbte, v okolí brucha (alebo hoci i na jednom z týchto miest), je najvyšší čas ísť k lekárovi. Dajte si vziať krv a poproste o hormonálne testy, vyrazte na imunológiu, pozorujte svoje trávenie a podporte ho. Internet a ani my nie sme lekári. Váš zdravotný stav by mal byť vaša priorita, myslite na to. Možno máte alergiu, možno vám bujnejú hormóny (hrajú mimoriadne veľkú rolu nielen v stave našej pleti), možno je to niečo vážne a v tele máte zápal, ktorý môže dospieť až k omnoho horším stavom, ako je rakovina. Treba vám hovoriť viac?

 2. Nedostatočný pitný režim – zase tá voda. Bez vody nie je život, to by vám malo ako vysvetlenie stačiť. Pite čistú vodu, neochutené čaje a vykašlite sa na limonády. Povedzme to narovinu - ak nepijete, nemáte čo cikať = znižujete schopnosť tela vylučovať z vás odpadové látky a taktiež schopnosť absorbovať živiny z potravy. Nehovoriac o tom, že voda je najlepší hydratačný krém na svete (zase raz to pripomíname).

 3. Ste na nízkotučnej diéte – ťažko vás hrešiť, reklama do nás tlačí tento trend už niekoľko rokov. Majte však na pamäti, že zdravé tuky (a celkovo, vyvážený príjem makroživín) sú pre vaše dobro. Predovšetkým Omega 3-mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a tým redukujú tvorbu vyrážok, zlepšujú kvalitu a štruktúru pleti (okrem iného). Jedzte preto vlašské orechy, ľan a ľanový olej, repkový olej, avokádo, tekvicové a chia semiačka a ak ste mäsožravec, dajte si divého lososa, tuniaka, makrelu, sardinky, prípadne hovädzie kŕmené trávou.

 4. Naozaj poznáte svoj typ pleti? – hoci to znie ako samozrejmosť, nie je to tak. Uveďme si príklad s fiktívnou Jankou. Janka má 32, má suchú pleť, v práci peklo, nestíha obedy, ktoré nahrádza čokoládou, alebo kávou, na vodu si spomenie až večer a na pleti je svieti niekoľko vyrážok. A tak si kúpi pleťovú vodu, ktorá je primárne na mastnú a aknóznu pleť a v nádeji, že to vyrážky vysuší a odošle z pleti kade-ľahšie, si s touto vodou každý večer pleť čistí. Na jej prekvapenie je to však ešte horšie. Až tu to totiž začína byť jasné ako facka. Ak máte suchú pleť, máte ju suchú aj s vyrážkami a preto si v žiadnom prípade nekupujte prípravky na aknóznu pleť. Ak máte naopak mastnú pleť, s niekoľkými vyrážkami, nemusí to znamenať, že máte problematickú pleť. Vyhýbajte sa preto agresívnym vodám a gélom, ktoré vás vysušia ako slivku. Aj keď je vám to proti srsti, hydratujte a hydratujte a používajte produkty, ktoré sú pre VÁS. Buďte k pleti ohľaduplné a ak siahate po niečom agresívnom, použite to nanajvýš lokálne. Taktiež, ak máte mastnú pleť – vyhýbajte sa ťažkým konzistenciám, ktoré budú len sedieť na pleti a upchajú vám VŠETKO.

 5. Odličovanie s olejom nie je posledný krok čistenia – je doba olejov, to vidíme snáď všetci. Celebrity prisahajú na kokosový olej, ktorý si dávajú na vlasy, na pleť, odlíčia sa s ním a aj s ním navaria. Ak však vaša pleť reaguje precitlivene na všetko, ako vy počas PMS, zbystrite pozornosť. Je síce veľmi fajn, že ste ohľaduplné k prírode a používate prírodný olej. Ale! Vedzte, že pokiaľ olej sedí na pleti a vy ho správne neodstránite, upcháte si póry (nie nadarmo sa v stupnici komedogénnosti vyskytuje naozaj vysoko). Pokojne pokračujte s odličovaním s kokosákom, ale do tejto rutiny priveďte teplú vodu. To znamená, najskôr kokos a potom uterák navlhčený v teplej vode, ktorým ho z pleti odstránite. A ak sa napríklad chystáte použiť pleťovú masku, nechajte kokos spolu s uteráčikom na pleti aspoň 10 minút. Pleť takto na masku pripravíte a bude schopná lepšie absorbovať prospešné látky z ďalších prípravkov, ktoré pre ňu chystáte.

 6. Nenosím make-up = nečistím pleť – chyba! Odpadá vám síce povinnosť zmyť zo seba šminky, ale čo to malé „smetisko“, čo sa na pleti za deň usadí? Nie sme Adam a Eva a nežijeme v raji. To znamená = naše životné prostredie je plné znečistenia rôzneho pôvodu a ono si to veľmi rado sadne na vašu pleť. Pokiaľ teda nežijete v lese, odrezané od smogu, ľudstva a toxínov, pred spaním si pleť vyčistite. Každý deň a každé ráno (vás vankúš nie je žiadne neviniatko, ale o tom ešte nižšie). U nás si čistítko vyberie naozaj každá pleť, takže výhovorky bokom.

 7. Nesprávne poradie čistenia pleti – rozumej, ak máš make-up, najskôr sa odlíč a potom scrubuj alebo čisti. Nechceš predsa s pílingom rozniesť všetok ten make-up a nečistoty po celej pleti a s čistítkom nechceš mrhtať na odličovanie. Po čistení „namokro“ nastupuje tonikum/pleťová voda a potom už ideme od „najľahšieho“ po „najťažšie“. Koncentrovaná starostlivosť alebo sérum (prípadne oboje v tomto poradí), očný krém, pleťový krém/olej (tiež v tomto poradí). V lete, prípadne celoročne, pridáme aj opaľovací krém a zaradíme ho pred pleťový krém, teda po sére. Verte nám, znie to síce ako veda, ale má to svoj zmysel. Nechcete predsa zabrániť zlým poradím tomu, aby vaše sérum splnilo to, čo sľubuje.

 8. Nesprávne kombinácie – to by bolo na samostatný článok. Preto platí, že ak zaradíte do svojej skin care rutiny niečo nové, najlepšie, čo môžete urobiť, je kúpiť si z tej istej rady (od tej istej značky) aj zvyšok produktov. Nemáme teraz na mysli to, že máte bezhlavo míňať peniaze na zbytočné veci, ale ak ste spotrebovali svoje produkty, alebo vám nesedia, nakúpte si všetko potrebné u jedného výrobcu. Každý už dnes garantuje, že jeho produkty sú testované tak či onak, nik vám však negarantuje, ako bude reagovať sérum od značky X s krémom do značky XY. Výrobca si testuje svoje výrobky rad za radom a práve preto sa veľakrát môže pýšiť skvelými recenziami a výsledkami z nezávislých testov. Výrobky totiž vyrábajú tak, aby na seba nadväzovali, podporovali sa a „nevadili si“. Myslite tiež na to, že v mnohých výrobkoch sú dnes kyseliny (AHA a BHA), ktoré sú pre pleť veľmi prospešné. Všetko to však môže zruinovať nesprávna kombinácia. Najmä v lete, kedy slnko páli, to môže mať veľmi zlé následky. Pleť si spálite, prinajlepšom vám krém neurobí nič. A to človek tiež nechce. Googlite preto ingrediencie a hľadajte správne kombinácie a skúšajte. Je to v prospech vašej pleti i peňaženky. Buďte však opatrní!

 9. Nulová ochrana pred slnkom – možno sa vám to zdá ako úplná zbytočnosť, otravuje vás to, alebo máte nejaký iný „vyšší“ dôvod, prečo sa slnku vystavujete len tak napospas. Pokožka starne tak či tak, ale pokožka ktorú každý rok spálite, nechránite faktorom, starne rapídne rýchlejšie. Nikto nechce byť vráskavý v 35ke, preto výhovorky bokom. Nájdite si opaľovací krém na tvár, ktorý je ľahký a neupcháva póry. Bez frflania ho používajte denne. Bodka.

 10. Nevyužívate silu koncentrovaných masiek – toľká škoda! S maskami kúpenými, či doma pripravenými viete robiť menšie zázraky. Načasujte si to a zvýšte tým ich účinok. Maskujte sa v sprche, počas kúpeľa, prípadne sa najskôr naparujte (teplá voda, nad ňou vy – s uterákom prehodeným cez hlavu). Vaše póry takto s radosťou príjmu všetko, čo im maska ponúkne. Robte to pravidelne a časom uvidíte, že vyrážky sa poberú na odchod, lebo im vezmete všetku tú špinavú pôdu pod nohami.

 11. Vyhýbate sa prírodnej kozmetike – pretože vás možno sklamala a "vyhýdzali" ste sa z nej. Nečudujeme sa, často je to totiž zmes rastlinných olejov a takéto produkty mnohým nesedia, naopak, upchávajú im póry. Za prvé - u nás vám to nehrozí a za druhé, nezatracujte všetky prírodné ingrediencie. Napríklad éterické oleje nie sú iba do aromalapmy. Môžete nimi upgrade-núť svoj krém, sérum i masku. Vyberajte podľa toho, čo vás trápi – kvapka škorice pomôže so zápalom, mandarínka čistí póry, eukalyptus pomáha s hojením a upokojuje, pomaranč vyrovnáva tón pleti a pomáha odstrániť fliačiky po vyrážkach + sťahuje póry.

 12. Potiť sa je ľudské – a ak sa potíte pravidelne v posilke, alebo pri inej činnosti, robíte pre seba skvelú vec. Ak je však vaša pleť opäť raz citlivka, ktorú nahnevá naozaj všetko, dajte si záležať, aby ste si po cvičení čo najskôr pleť vyčistili. Nemusíte do gymu nosiť celý svoj arzenál z kúpeľne, prihoďte si však do tašky osviežujúci sprej, ktorý s pomocou uteráčiku odstráni to najhoršie, prípadne si tvár umyte aspoň vodou.

 13. Záleží na tom, s kým spíte – a nemyslíme tým partnera. Každý deň svoju hlávku kladiete na vankúš, ktorý vám robí spoločnosť až do rána. Vy a vaša pleť sa na ňom mrvíte a dotýkate sa ho 7 dní v týždni. Dbajte preto na to, aby ste svoj vankúš pravidelne prali. To ste už isto niekde čítali. My ale dodáme, že treba dbať na to, v čom svoj vankúš periete. Nebuďte pohodlní a nehádžte svoju návliečku k ostatnému prádlu. Vyčleňte si skupinu, ktorá bude zahŕňať vašu obliečku na vankúš, uteráčiky a utierky na tvár. Túto mini skupinku ani náhodou neperte v agresívnych pracích práškoch, kúpte im jemný, najlepšie prírodný produkt, v ktorom ich pravidelne operiete na vyhovujúcej teplote, hoci i ručne. A zvážte kúpu hodvábnej návliečky. Hoci sa dodnes nedokázalo, že by hodvábna návliečka zaručila pleť bez vrások, tento materiál je veľmi vzdušný, ľahký a nedráždivý. Pomôže aj organická bavlna, bez zbytočného zafarbenia.

 14. Nemáte svoj uteráčik na tvár – tento pojem sme tu už viackrát spomenuli. Nemusí to byť nič špeciálne, hoci napríklad bambusové vlákno má antibakteriálne účinky. Vyčleňte si tak či tak uteráčiky, ktoré budú IBA na tvár a po čistení si s ním tvár iba jemne „pocapkajte“ do sucha. Nikdy sa s ním nedrhnite. A pravidelne ich perte (viď 13.)

 15. Čistá hlávka – ak používate kefy na tvár, dbajte na to, aby ste ich pravidelne menili. Možno sa vám zdá, že vyzerá ešte obstojne, že jej štetiny ešte netrčia do každej strany, no taká zmena každé 2, maximálne 3 mesiace, urobí zázraky. Taktiež si dajte pozor na výber. Opäť raz si dajte pozor a vyberajte podľa toho, akú máte pleť. Ak máte hlavicu aj na píling, nepoužívajte ju každý deň. Pleť zbytočne rozdráždite, „poškodíte“ a spôsobíte tým jej protest vo forme vyrážok.

 16. Čistota pol života – najmä ak je reč o mobiloch, PC, štetcoch na líčenie, beauty blenderoch a podobne. Ak ste každý deň za počítačom, pravidelne čistite svoju klávesnicu, myš, či touchpad. To isté platí pre mobil. Každý deň doň ťukáte a prikladáte si ho na líca. Možno ste si všimli, že pleť máte čistú, ale na líčkach máte malé vyrážky. Nie je to zrovna miesto, kde je každý deň váš ufúľaný mobil? Nebežte hneď po savo, znova platí – neprežeňte to s agresívnymi prostriedkami. Postačí napríklad handrička s uni mydlom od Dr. Bronner’s. V ňom môžete pokojne oprať aj svoje štetce na líčenie. Tie totiž MUSÍTE čistiť naozaj pravidelne. A zase raz zopakujeme, ak ste “citlivka” a čistili by ste ich v agresívnom prípravku, vaša pleť na to opäť raz môže zareagovať vyrážkami.

 17. Nechytať! – povýšte svoju tváričku na exponát v múzeu a zakážte akékoľvek dotyky. Nemusí to znamenať koniec nežnostiam s partnerom, máme na mysli chytanie tváre samým sebou. Na rukách máme bežne kopec baktérií. A mnohí ľudia sa počas premýšľania, dúmania, alebo v strese dotýkajú tváre, škriabu sa a robia tak exkluzívny transport týchto baktérií priamo na pleť. Buďte v tomto tak trochu Monk a ruky si pravidelne umývajte a držte ich od tváričky ďaleko.

 18. Kozmetické ošetrenia sú jedna veľká neznáma – keď máte problem s autom, zveríte sa odborníkovi – automechanikovi, zverťe aj svoju pleť odborníkom. Dobrá kozmetička vám ušije procedúru na mieru, zastaví vás pred hlúpym rozhodnutím a poradí vám. S dlhodobými vyrážkami sa aj kvalitná kozmetika môže potrápiť, pomôžte jej preto občasnou návštevou kozmetičky, alebo si doprajte masáž tváre.

 19. Ponocujete – bez spánku (na opratom vankúši, prirodzene), to nepôjde. Spite dostatočne dlho (každý to má individuálne, ale cca 7 hodín by malo byť cieľom) a zamerajte sa predovšetkým na kvalitu spánku. Práve tá totiž určuje, do akej miery sa telo i pleť počas spánku zregeneruje po náročnom dni. Neviete večer vypnúť? Využívajte silu vôní - pomáhajú uvoľniť telo, navodiť príjemnú atmosféru a vy zaspíte skôr, ako stihnete začať premýšľať nad úlohami budúceho dňa.

 20. Od trávenia k vyrážkam – tento bod súvisí do veľkej miery s bodom č. 1. V prvom rade totiž musíte poznať, či nemáte žiadnu chorobu, zápal, baktérie a parazity v tráviacom trakte, prípadne alergiu. Musíte o sebe zistiť, či dokážete správne tráviť potravu a získať z nej živiny. Ak nie, je totiž takmer zbytočné, že sa napchávate rôznymi doplnkami stravy. Takže najskôr lekár a ak nie je žiadna diagnóza, zamyslite sa nad tým, čo robíte zle. Pijete dostatok vody? Nie je vaša strava príliš jednostranná? Dávate telu dostatok vitamínov, nie ste neustále v strese? Pracujte spolu s doplnkami výživy, nie proti nim. Chce to aj vaše úsilie. Nešetrite na probiotikách, podorte svoje trávenie s digestívami (nemyslíme tým šnaps) a nestresujte sa. Stres je zabijak všetkého. Stres = zlé trávenie = vyrážky. Také jednoduché.

Uf, tak sme sa dnes rozpísali. Nepíšeme vám tu žiadnu prevratnú novinku, no i tak sa nájde medzi nami málokto, kto je k sebe natoľko pozorný, aby by nezlyhával aspoň v jednom bode. Dnes sa vám to môže zdať ako strašná práca, makačka, no o pár rokov si možno poviete „kiež by som v mladosti nebol taký lenivý/á a doprial/a si trochu viac starostlivosti“. Myslite preto na niekoľko rokov dopredu a starostlivosť o seba berte ako investíciu do budúcnosti. Jedzte vyvážene, športujte, trávte veľa času vonku a s ľuďmi, ktorých máte radi. Harmónia je kľúčom ku všetkému, aj ku krásnej pleti. A keď sa vám na tvári zjaví nejaká vyrážka, nestresujte a nevyšilujte. Počúvajte náznaky svojho tela a doprajte mu všetko potrebné. A pokojne zabľúďte k nám a nakúpte pre svoju vnútornú krásu na www.plantkissed.sk :)

Zdroje článku:

Omega-3 Fatty Acids Benefits, Uses, and List of Foods

https://www.medicinenet.com/omega-3_fatty_acids/article.htm

Omega-3 Fatty Acids

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/#h3

Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047947/

+ naše vlastné skúsenosti :)

#Pleť #Vonkajšiakrása #Tipyatriky