Vyhledat

PCOS - od akné, cez depresie až po neplodnosť + veľké interview

Aktualizováno: 3. dub 2020


Syndróm polycystických vaječníkov je pre mnohých veľkou neznámou, napriek tomu, že je to jedno z najčastejšie sa vyskytujúcic endokrinných a metabolických ochorení u žien. A hoci táto diagnóza postupne získava pozornosť médií, ľudia, ktorí s ňou nie sú v priamom kontakte, by zrejme iba s ťažkosťou vedeli vymenovať jej príčiny, následky, či nástrahy, ktoré so sebou pri zanedbanej starostlivosti prináša. My sme sa vám PCOS, ako znie anglická skratka tejto diagnózy, rozhodli predstaviť trochu inak. Po teórii sa totiž budeme rozprávať so Sofiou, ktorá vo februári tohto roku opustila ordináciu lekára práve s týmto sydrómom. Ako sa u nej vyvinul? Aké mala alebo má príznaky? Ako jej ovplyvňuje život? Musí užívať lieky? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky, nájdete v rozhovore nižšie.

PCOS - čo to vlastne je?

Syndróm polycystických vaječníkov (anglicky „polycystic ovary syndrome“), by sa veľmi zjednodušene dal chápať ako stav, v ktorom žena produkuje viac typicky mužských, resp. u mužov dominujúcich hormónov, ako tých ženských. Nastáva teda hormonálna nerovnováha. Okrem toho sa často vyznačuje kombináciou ďalších príznakov – množstvom malých cýst na vaječníkoch (od toho slovo polycystický) a nepravidelnou alebo úplne chýbajúcou menštruáciou (nepravidelnou alebo chýbajúcou ovuláciou). To sú hlavné znaky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u žien v plodnom veku (od puberty po menopauzu). Akoby však nestačilo, PCOS má ďaleko viac prejavov. Tie sa líšia od ženy k žene, patria sem i: výraznejšie ochlpenie na tvári a na tele (hirsutizmus) a vypadávanie vlasov, akné - následky zvýšenej produkcie mužských hormónov, problémy s počatím, obezita, inzulínová rezistencia, depresia, úzkosť... Je dôležité podotknúť, že príznaky nie sú u každej ženy rovnaké a nemožno sa spoliehať, že vždy prídu „ako balíček PCOS“ a vďaka tomu PCOS ľahko rozoznáme. Medzi ženami s PCOS nájdeme ženy obézne, ktoré napríklad trápi akné a chýba im menštruácia, ale nájdeme tu aj štíhle ženy bez akné, ktoré majú menštruáciu nepravidelnú a majú malé cysty na vaječníkoch. Ako sme už napísali – príznaky sa líšia od ženy k žene a závisia od mnohých faktorov, ktoré treba zohľadniť (napríklad vek, nakoľko vek do veľkej miery ovplyvňuje aj cyklus ženy, či produkciu hormónov). Samotné cysty na vaječníkoch neznamenajú, že PCOS máte, rovnako, ako to nemusí značiť ani absencia vašej menštruácie (príčin môže byť mnoho). Navyše, pomenovanie cysty je v tomto prípade trochu nepresné, v skutočnosti sú to tzv. nezrelé/nevyvinuté folikuly. Podľa Rotterdamského súhlasu (kritérií) je na diagnózu syndrómu polycystických ovárií potrebné, aby sa identifikovali 2 z nasledujúcich kritérií:

  1. malé cysty na vaječníkoch (polycystické vaječníky). To znamená, ak je na ultrazvuku viditeľných minimálne 10 antrálnych folikulov na každom vaječníku. Menej častým je tzv. jednostranný polycystický vaječník.

  2. hyperandrogenizmus (zvýšená sekrécia mužských pohlavných hormónov, androgénov)

  3. oligoovulácia (nepravidelná ovulácia, teda ovulácia 8 alebo menej krát za rok) a anovulácia (chýbajúca ovulácia)

Z dlhodobého hľadiska môže mať PCOS omnoho vážnejšie následky – neplodnosť, diabetes, srdcové choroby. A práve tu treba poznamenať, že na svete je stále množstvo žien, ktoré o svojej diagnóze nevedia (vlastnou vinou – resp. tým, že o tom neinformujú lekára, ale aj vinou lekárov, ktorí nemusia vidieť súvislosť v príznakoch). Život s PCOS pritom nie je o nič horší a menej hodnotný ako život bez tohto syndrómu. Treba ho však správne diagnostikovať a liečiť (viď následky dlhodobo neliečeného PCOS vyššie). To znamená, že pozornosť treba venovať aktuálnym príznakom, predovšetkým neplodnosti z dôsledku chýbajúcej ovulácie a zamerať sa na minimalizovanie potenciálneho rizika vzniku dlhodobých zdravotných problémov. Medzi najpozitívnejšie zmeny, ktoré žena pre svoje zdravie môže urobiť, patria: zmena životného štýlu, v prípade potreby aj redukcia hmotnosti (u žien s BMI >30 kg/m2 existuje v priemere o 30% vyšší výskyt PCOS), zaradiť do života pravidelné športovanie, suplementácia kyseliny listovej, skoncovanie s fajčením. Optimálna a zdravá hmotnosť + pravidelný pohyb/šport hrajú v tejto poruche veľkú rolu – dokážu totiž pomôcť s nepravidelnou a chýbajúcou ovuláciou a s tým spojenou plodnosťou. Okrem toho liečba často zahŕňa i užívanie liekov a nemalá pozornosť by sa mala sústrediť na emocionálne zdravie a pohodu.

Etiológia PCOS síce stále nie je úplne známa, diskutuje sa o vyššom riziku vývinu tohto ochorenia v prípade, že už bol výskyt PCOS v rodine, takže akési „zdedenie“ (hoci samotný gén PCOS neexistuje). Vyvinutie PCOS však zďaleka nemôžeme hodiť iba na gény, naopak, je to omnoho komplexnejšie – to, či sa PCOS vyvinie, alebo nie, do veľkej miery ovplyvňuje aj náš celkový životný štýl a stravovanie + hmotnosť (čo v konečnom dôsledku má vplyv aj na príznaky a prejavy PCOS). Toľko teórie od vedcov a teraz hor sa na jeden príklad z reality.

Život s PCOS - príznaky, liečba a životný štýl. Rozhovor so Sofiou

Sofia je mladá študentka, ktorá nám napísala počas prvého mesiaca našej existencie s prosbou o radu. Odvtedy uplynul viac ako 1 rok, dodnes sme v kontakte a veľmi si vážime, že si našla čas i ochotu prehovoriť o PCOS. Ostatne, čítajte s nami a dozviete sa viac o Sofii a jej živote s PCOS.

PK: Sofi, vráťme sa na chvíľu k tvojmu prvému mailu, ktorý si do Plantkissed poslala. Spomínaš v ňom najmä tráviace ťažkosti, akné, stres a hormonálnu nerovnováhu (nedostatok progesterónu). Tušila si v tomto momente, že by toto všetko mohlo znamenať PCOS? Poznala si túto diagnózu?

S: Ahoj Zuzi, tak v prvom rade, vďaka za možnosť sa k tejto téme vyjadriť. Musím podotknúť, že nie som ani doktor, ani výživový poradca, takže môžem naozaj hovoriť len sama za seba. Všetko, k čomu sa budem vyjadrovať, sú moje osobné skúsenosti a názory založené na informáciách, ktoré som si sama našla. Dnes je veľmi ľahké sa k takýmto informáciám dostať, no treba ich správne filtrovať a hlavne konzultovať s kompetentnými osobami. PCOS ako diagnózu poznám už dlhšie, zhruba 3 roky. Prvýkrát som sa s týmto pojmom stretla vo videu austrálskej youtuberky Sarah’s Day, ktorá je zameraná na zdravý životný štýl. Sarah je jednou z tých žien, ktoré táto diagnóza trápi, a nakoľko o tom dlhodobo veľmi otvorene rozpráva, veľa informácií som už od začiatku mala od nej. Z príznakov PCOS, ktoré vo svojich videách spomínala, mi veľa z nich znelo až nepríjemne povedome, no musím povedať, že vtedy som tomu nevenovala až takú pozornosť. Zhruba v tom čase som sa začala viac zaujímať o svoje zdravie, pretože sa objavili iné problémy, ktoré som dovtedy nemala – najprv zrýchlené búšenie srdca vždy večer pred spaním, potom úzkostné stavy viackrát denne a neskôr problémy s trávením (bola mi zistená mierna chronická gastritída, čiže zápal žalúdka) a neskôr reflux. V čase, keď vzniklo Plantkissed a ja som ti prvýkrát napísala, som riešila najmä tieto problémy – presne ako si pamätáš – no ešte nie tak komplexne ako neskôr.

PK: Čo viedlo k diagnostike od lekára a najmä – od ktorého špecialistu si sa to dozvedela ty? Čím všetkým si si prešla, kým si počula: „máte PCOS“?

S: Chcela som začať tým, že „paradoxne, preventívna prehliadka“, no obidve vieme, že takéto situácie už dávno paradoxom nie sú. Naozaj to bola bežná kontrola u gynekológa tu na Slovensku tento rok vo februári, kedy mi presne vetu „máte PCOS“ povedal len tak, medzi rečou – akoby to bolo niečo, o čom sme sa už viackrát bavili. Na žiadnej z prehliadok dovtedy to však spomenuté nebolo (spomínal „iba“ nepravidelný cyklus a nedostatok progesterónu ako dôsledok stresu, čo bol dôvod, prečo som zhruba 2 mesiace brala Utrogestan – progesterón v tabletkovej forme). Rovnako som príznaky rozoberala aj so všeobecnou lekárkou (tiež na Slovensku), no tiež boli prisudzované najmä stresu. Aby som však nikomu nekrivdila, treba povedať, že posledný rok a pol bol pre mňa zlomový, a od decembra 2017 (kedy som mala predchádzajúcu preventívnu prehliadku u gynekológa) sa toho veľa zmenilo.

Ako si už spomenula, študujem – som na architektúre vo Viedni. Bývala som tam tri roky, neskôr som sa presťahovala späť domov do Bratislavy, pretože som mala už menej predmetov, našla som si tu prácu v ateliéri, mala som tu lepšie zázemie a šetrila som peniaze na odchod na štúdium do zahraničia. V tom čase som mala taký režim, že som dvakrát týždenne chodila do Viedne do školy, trávila 20 hodín týždenne v práci, mala 3-4 tréningy týždenne (tanec), no a popritom samozrejme trávenie času s rodinou, s priateľom a kamarátmi, plus pravidelná príprava do školy. Ono to ani neznie tak náročne, ale najväčší zlom nastal v máji/júni minulého roka, kedy bolo zrazu všetkého priveľa – skúšky a obhajoby projektov v škole, odovzdávanie veľkého projektu v práci, každý deň 3-hodinové tréningy, kde sme nacvičovali na koncoročné vystúpenie... skrátka sa to nakopilo. Tak veľmi ma toto obdobie vyčerpalo a znechutilo, že som sa po prázdninách, ktoré nasledovali, rozhodla s tancom skončiť. V priebehu roka som pribrala asi 8 kíl, no a ako čerešnička na torte prišla v marci tohto roku (už po potvrdení PCOS) mononukleóza. Z môjho pohľadu to však bolo nutné zlo – donútila ma skončiť aj v robote, pretože sa mi akurát začal najťažší semester a už som vedela, že to skrátka v takom režime nezvládnem. Takže som na tri týždne zaľahla do postele, jediné, čo som riešila, bola škola, dospala som asi všetky prebdené noci za posledných 5 rokov, a celkovo to bol taký reset môjho vyčerpaného organizmu, o ktorý som sa síce starala aj dovtedy, no bohužiaľ nie dostatočne.

PK: PCOS sa podľa všetkého a okrem iného dá aj „zdediť“ (*hoci neexistuje PCOS gén, štúdie preukazujú vyššie riziko vzniku PCOS u žien, ktoré už túto diagnózu majú v rodine, poznámka Plantkissed). Ak sa smiem spýtať, máš v rodine ženu s touto diagnózou?

S: „Oficiálne“ žiadnej zo žien v mojej rodine zistená nebola. Občas sa vynárajú niektoré príznaky, no väčšinou sú to tie miernejšie, ktoré môžu byť dôsledkom akejkoľvek inej diagnózy, alebo skrátka stresu. Nechcem veľmi špekulovať a spôsobovať komukoľvek neopodstatnené obavy, najmä kým to nie je potvrdené doktorom.

PK: Venoval sa tvoj lekár príčine vzniku? Pátrala si po nej ty? Tušíš, čo, alebo súbor ktorých udalostí a zmien v tvojom tele a v živote mohli znamenať vyústenie do tejto diagnózy?

S: Lekári (aspoň tí, s ktorými som sa stretla ja) PCOS nepovažujú za diagnózu v pravom slova zmysle, ale skôr za stav, ktorý je príčinou neplodnosti, a väčšinou mu venujú pozornosť až v momente, kedy má žena dlhodobo problém otehotnieť. Ako som už spomenula, ohľadom PCOS som komunikovala iba s gynekológom a mojou všeobecnou lekárkou. Obidvaja sa ma viackrát pýtali na moje fungovanie, aký mám režim, koľko športujem, a tak ďalej. Pri preventívkach u všeobecnej lekárky som mala vždy v zásade dobré výsledky, akurát mi dlhodobo vychádzali nižšie hladiny vitamínu D a železa, kvôli čomu mi viackrát bolo povedané, nech viac oddychujem a nech sa nestresujem. Ako už som spomenula, stres bol totiž nakoniec príčinou vzniku PCOS, ako to už bohužiaľ pri viacerých dnešných diagnózach býva.

Chcela som však vedieť, čo presne sa mohlo v mojom organizme stať, a dočítala som sa, že existujú 4 hlavné príčiny vzniku tohto syndrómu:

  • inzulínová rezistencia

  • nadobličková únava

  • zápal

  • hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy)

Tieto príčiny sú zároveň typmi PCOS, pričom tieto 4 typy majú spoločné základné prejavy, no v niektorých sa líšia. Moje PCOS má zrejme pôvod v nadobličkovej únave v kombinácii s nejakým zápalom – ešte som neabsolvovala potrebné vyšetrenia, aby sa to potvrdilo. Štítnu žľazu mám však, chvalabohu, v ukážkovom stave – kompletný krvný obraz mi robili súčasne s pečeňovými testami kvôli mononukleóze. O toto som požiadala na odporúčanie gynekológa, aby sme aspoň čiastočne vylúčili možné rozsiahlejšie problémy v endokrinnej sústave.

Musím však dodať, že pravdepodobnosť výskytu PCOS u žien je vyššia pri ženách s vyšším BMI, presne ako si napísala. Ja som nikdy nebola vyslovene štíhla, váha mi dlhodobo kolísala možno 3-5kg hore-dole v závislosti na mojom režime (strava, šport), no nepovedala by som, že som niekedy mala vyslovene nezdravo vysokú váhu – až doteraz, hoci stále to nie je také zlé, ako by mohlo byť.

PK: Aké príznaky PCOS máš ty? Ktorý ti momentálne robí najväčšie starosti a ako na tom momentálne zdravotne si?

S: PCOS sa na povrchu tela prejavuje bohužiaľ rovnako intenzívne ako v ňom. Z vnútorných príznakov, ktoré ma momentálne trápia, je to nepravidelná a bolestivá menštruácia, ktorej predchádza intenzívny PMS, ďalej časté zmeny nálad, stavy úzkosti, a naopak občasná apatia (toto už mám viac-menej pod kontrolou, no stále sa to občas stane – tieto stavy som mávala najmä keď som bojovala s vyššie spomenutou nadobličkovou únavou). No a v neposlednom rade aj cysty (nevylúčené vajíčka) na vaječníkoch – v tomto budem (dúfam!) rozdiel vidieť pri najbližšej kontrole u gynekológa. Medzi moje vonkajšie prejavy PCOS patrí akné, priberanie a tmavšie a hustejšie ochlpenie. Zlá pleť ma trápila dlho (úzko súvisela s mojím nie úplne fungujúcim trávením), no to sa mi najmä vďaka zmenám v stravovaní a doplnkom výživy z Plantkissed už podarilo zmeniť.

Momentálne sú mojimi prioritami znovudosiahnutie hormonálnej rovnováhy a tým pádom aj spravidelnenie menštruačného cyklu, no a taktiež sa viac hýbem, čo by eventuálne mohlo viesť k zníženiu telesného tuku na úroveň, ktorá je optimálna pre moje telo.

PK:Prispôsobila si svoj životný štýl tomuto novému poznatku o svojom tele? Užívaš lieky, hormóny, prípadne doplnky stravy? Stravuješ sa nejako inak?

S: Samozrejme, prispôsobila. Ono sa to inak ani nedá, pokiaľ nechceš, aby sa tvoje príznaky zhoršovali, aj keď nerobíš nič „horšie“ a len zostávaš v doterajšom režime.

Mojou jedinou hormonálnou liečbou bol vyššie spomenutý Utrogestan. Momentálne žiadnu hormonálnu liečbu neužívam a ani sa nechystám - mám veľmi tolerantného priateľa, ktorý odo mňa nikdy nežiadal, aby som brala hormonálnu antikoncepciu – tú dokonca pri PCOS lekári odporúčajú čo najskôr vysadiť. Veľa žien ju berie na spravidelnenie cyklu, prípadne na pomoc s akné, no to je z môjho pohľadu utlmenie symptómov, a nie liečenie príčiny.

Strava hrá pri tejto diagnóze absolútne kľúčovú úlohu. Mám veľké šťastie a nemám žiadnu intoleranciu, takže čokoľvek vyradím alebo obmedzím, je moja voľba. Ak tak robím, je to preto, že vidím ako sa konzumácia danej potraviny odzrkadľuje na mojej pokožke alebo na mojom trávení, prípadne inak negatívne ovplyvňuje môj zdravotný stav. Vo všeobecnosti sa pre ženy s PCOS odporúča vyradiť lepok, rafinovaný cukor, živočíšne mliečne výrobky a niekedy aj kofeín. Rozumiem prečo – vidím to pri konzumácii týchto potravín okamžite. Napríklad mliečne výrobky sú kvôli hormónom, ktoré sú podávané zvieratám, veľkým narúšačom našich vlastných hormónov, ženám spôsobujú komplikácie najmä s hladinami testosterónu, a taktiež zahlieňujú organizmus. Káva je zasa veľmi acidická, čo veľmi nepomáha tráveniu a ja osobne som neuveriteľne citlivá na kofeín. Musím ale podotknúť, že sa týmito zásadami riadim tak na 80%, pričom počítam aj s prípadmi, kedy to nevyjde – vtedy sa snažím nepodliehať stresu, pretože ten mi vie uškodiť viac než napríklad koláče u babky alebo lasagne na obede s kolegami. Mám horšie a lepšie obdobia, ale osvojila som si princíp, že nezávisle od toho v akej situácii som, volím si najzdravšie možné riešenie.

Doplnky výživy od Viridian, Sofiin výber

Deň spravidla začínam šálkou zeleného alebo bylinkového čaju a doplnkami stravy od Viridianu - užívam tieto:

  • Clear Skin Complex, ktorý obsahuje probiotiká na pomoc s trávením, zinok, ktorý sa stará o pleť, selén, ktorý má protizápalové

účinky, a ktorý je silným antioxidantom takisto ako karoténoidy, čiže pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi, ktoré sa do krvi dostávajú v dôsledku stresu

  • Essential Female Multi, ktorý obsahuje asi všetky vitamíny potrebné pre ženy v plodnom veku

  • Myo-Inositol (vitamín B8) s kyselinou listovou – Inositol je často označovaný ako vitamín, no v skutočnosti je to sacharid, ktorý ovplyvňuje účinnosť inzulínu a teda vstrebávanie cukrov v krvi, a má pozitívny vplyv na náladu, keďže reguluje hladiny serotonínu a dopamínu v mozgu (viacero štúdií preukazuje, že ľudia s depresiou a úzkosťou majú v mozgu nižšie hladiny inositolu), pričom jeho kombinácia s kyselinou listovou podporuje včasnú ovuláciu a teda aj plodnosť